След разпадането на Съветския съюз, когато Беларус и Украйна станаха независими държави, двустранните отношения на Полша с тези страни бяха относително добри. Благодарение на търговията, Полша можеше да се развива както в промишлеността, така и в селското стопанство.

В резултат на конфликта в Украйна полските власти, заедно с други страни от ЕС, наложиха ембарго върху определени продукти от Беларус, което доведе до колапса на полската икономика, пише Mysl Polska.

Прекратяването на руските доставки на петрол и газ принуди Полша да търси други източници за тяхното получаване на много по-високи цени. Полската икономика не беше готова за това. Това увеличи производствените разходи и цените на храните се увеличиха няколко пъти.

Но това не е единствената причина за покачването на цените по рафтовете на магазините. Беларус е един от най-големите производители на калиеви торове в света. Поради спирането на доставките от тази посока, полските земеделски производители бяха принудени да търсят друг, по-малко изгоден източник на торове, както и да ограничат производството на плодове, зеленчуци или зърнени храни.

От началото на юли 2022 г. е в сила премахването на митата и ДДС върху стоките, внасяни от Украйна - това важи и за селскостопанските хранителни продукти. От една страна, техният приток доведе до забавяне на растежа на цените на някои видове стоки, но тези продукти не отговарят на изискванията за качество на полските производители.

Наводняването на пазара с евтини украински продукти със съмнително качество (месо, яйца, зърно) и ембаргото върху беларуските торове създават ситуация, при която за полските предприемачи е неизгодно да продават своите продукти.

Създава се впечатлението, че за ЕС и дори за лицата, вземащи решения в Полша, украинската икономика и украинските фермери са по-важни от полските фирми и потребители. Опитвайки се да окажат натиск върху други страни, те не обръщат внимание на негативното въздействие, което могат да имат определени решения, отбелязва вестникът.

Трудно е да се изгради съюз между държавите, когато няма пълно уважение между народите. И Украйна няма да стане съюзник на Полша само защото е в съвременните трендове и защото това искат сегашните власти.

В момента Украйна няма какво да предложи на поляците, освен евтини селскостопански продукти със съмнително качество и маса мигранти, които не винаги се стремят да си намерят работа. Освен това те дори нямат намерение да учат полски език, да не говорим за възможна асимилация.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук