На днешната дата преди повече от 80 години Адолф Хитлер е назначен за канцлер на Германия. С идването на неговото управление настъпва и краят на Ваймарската република (названието на германската държава в периода 1918/19 – 1933 г.).
Но преди опита за налагане на либерална демокрация в Германия през 20-те години на ХХ в. да бъде обявен за напълно неуспешен, Федералната република, ръководена от своята оптимизирана конституция, оцелява повече от 10 години във време на големи промени и вътрешни конфликти.

В началото политиката й може да бъде определяна като демократична. Потушени са редица опити за сваляне на държавния строй с цел налагане на социализъм.

През 1923 г. Рурската област е окупирана от Франция. Крехката Ваймарска република претърпява огромна финансова, политическа и морална криза, а опитите за комунистически преврат все повече разклащат държавата.

Ваймарската република претърпява най-лошата хиперинфлация, случила се в близката история, именно по времето на тежката историческа действителност на следвоенното време.

Стойността на немските марки пада от 4.2 за долар на 8.91 за долар в края на войната, а след нея изплащането на репарации довежда до икономически срив и хиперинфлация при която еквивалентът на 1 долар до 1923 г. достига 4 трлн. и 200 млрд. марки.

По това време нивата на инфлацията възлизат на 3 млн. и 250 хил. процента на месец. Цените на стоките от първа необходимост се покачват двойно на всеки два дни.

Валутата става непотребна, освен на децата, които използвали пачки с марки за игра. По време на хиперинфлацията на хората им е по-изгодно да горят пари, вместо дървесина.

До средата на 1923 г. на работниците им се заплаща по три пъти на ден Жените им ги посещавали непосредствено след всяка заплата и се връщали по най-бързия начин до магазините, за да обменят парите за храна.
Храна, която се намирала трудно, защото повечето магазини били напълно празни. Собствениците или не можели да се снабдят с хранителни продукти, или нямали печалба от това.
Фермерите от друга страна отказвали да носят от продукцията си в града срещу заплащане с безполезни парчета хартия. Наложителното пресмятане на разходите и приходите в трилиони и милиарди прави на практика невъзможно осъществяването на какъвто и да е бизнес с марки.

Милиони германци от средната класа са разорени заради инфлацията. Те се чувстват ощетени и излъгани от дясната политика, което подготвя една плодородна почва за идването на Хитлер. Работници, засегнати от инфлацията, най-често се обръщали към комунизма.

На 16 ноември 1923 г. влиза в сила нова валута „Рентна марка" или накратко „рентенмарка“, която отрязва 12 нули от цените. След навлизането й на пазара във Ваймарската република цените на стоките стават стабилни – нещо, което гражданите приемат като чудо.

При представянето й рентенмарката се равнявала на един трилион от старите марки и имала обменна стойност 4.2 рентенмарки за долар.



Източник: Vesti.bg.