Нямаме достатъчно авиация, това е факт. Хората, които преди са били министри, зам.-министри и президенти трябва много да се срамуват, че в продължение на десетилетия изключително безхаберно е унищожавана българската авиация и до голяма степен - българската войска. Това е голям срам! От 1916 г. никой друг не ни е пазил въздушното пространство. 

Това заяви пред пред Bulgaria ON AIR полк. проф. Димитър Недялков - преподавател във Военна академия "Георги С. Раковски" и летец-пилот I клас.

Той е категоричен, че в бъдеще трябва да се укрепи способността на армията ни, но и да се потърси отговорност на институциите, които в миналото са я докарали до това състояние.

"В "Граф Игнатиево" трябва да има не по-малко от 24 самолета, от които 16 да бъдат поддържани в бойна готовност. Можем да си купим каквото и да било като военна техника, но в системата на военната авиация най-важното са хората.

Първи разговор на високо ниво Москва - Вашингтон от началото на войната, намесиха и химически оръжия

Ние излизахме от Военно-въздушното училище с трети клас на квалификация и над 300 летателни часа. Можехме веднага да изпълняваме бойни задачи, сега не е така. Новата авиационна техника изисква по-висока подготовка и практика на хората", обясни полк. Недялков. 

Той изтъкна, че изтребителите F-16 са с много големи способности и заедно с тях трябва да имаме не по-малко от 30 подготвени пилоти. Иначе просто сме си купили експонат, а не бойно средство, отбеляза професорът.

"Имам усещането, че все още в България не е ясно какво трябва да представлява българската войска като нива на способности. През 2004 г., когато сме се присъединявали към НАТО, незнайно защо хиляди единици бронирана техника са били унищожени или разпродадени на безценица.

Безхаберието трябва да приключи и да поставим въпроса каква войска трябва да брани териториалната цялост на страната. Тези 3000 или 6000 натовски военни могат да представляват символична част от защитата на българската територия", каза още полк. Недялков.

Той очаква при посещението на военния министър на САЩ Лойд Остин у нас да стане дума за изтребителите и за зенитно-ракетни системи. По думите му трябва да залагаме на мирните преговори, а в момента има шанс за дипломация.

Лавров със скандални разкрития за смъртоносната заплаха от US биолабораториите в Украйна

"Няма по-добро място от България за мирни преговори, това е шанс и престиж за държавата. Трябва да вземем инициативата и да предложим подобна възможност. Това изисква голяма подготовка", подчерта полк. проф. Димитър Недялков.

Той добави, че има елемент на задържане на военната авиация на Русия над Украйна. Контрола на въздушното пространство са го установили, имат превъзходство във въздуха, загубите на руската авиация са от преносими зенитно-ракетни комплекси, поясни експертът.

"Много трябва да ни тревожи ядрената обстановка в Украйна. Имаше "позиви" Украйна да върне ядрения си статут, явно са правени усилия на терен. А ние сме много близо и сме една от дестинациите, където основно идват хора.

Биологичните оръжия се разнасят и от хора. Ако са разработвани такива патогени, това може да се окаже по-голям казус за човечеството. Светът ще бъде много различен от това в момента", алармира проф. Недялков.