Не е 8-5-3: Станишев издаде формулата за успешна коалиция
Според него това са доверие, управленски приоритети, механизъм за решения
Премиерът на България от 2005 до 2009 г. Сергей Станишев припомни каква е формулата за успешна коалиция: доверие, управленски приоритети, ясен механизъм за взимане на решения.
„Откривам повече разлики отколкото прилики между днешната политическа ситуация и формирането на коалицията през 2005 г. Сегашните управляващи дълго мълчаха, а после изприказваха тежки думи, тишината е по-голям приятел на преговорите.
При формирането на Тройната коалиция преговаряхме дълго време – около 60 дни, но то ни беше нужно, за да създадем ясна формула за успешно управление“, заяви Сергей Станишев в сутрешния блок на bTV.
„На първо място са ясните управленски приоритети, които дават смисъл на коалицията и обосновават полезността за обществото. Нашето правителство беше на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност.
И за времето на мандата постигнахме всичките си цели: България стана пълноправен член на Европейския съюз (ЕС) през 2007 г., имахме икономически растеж от 7% във всяка година от управлението, 24 млрд. евро чуждестранни инвестиции и 350 000 нови работни места. Пенсиите и доходите на хората се увеличиха почти двойно.
Имаше ясно квотно разпределение на властта – никой не беше изцяло доволен, но беше по-почтено пред избирателите. Сега виждаме изначално дебалансиране.
Второ, нужни са правила за разпределението на позициите – бяхме много критикувани за формулата 8-5-3, но тя изглади противоречията помежду ни и беше много по-почтена пред избирателите – властта се разпредели пропорционално на гласовете на всяка партия.
Сега виждаме изначално дебалансиране на отношенията – правителството беше излъчено с втория мандат, ПП-ДБ имаха премиер и всички министри, освен Мария Габриел, а ГЕРБ е най-голямата партия.
Трето – механизъм за взимане на решения. При нас работеше Политическият съвет на коалицията, беше немислимо случващото се сега – лидерите да не си вдигат телефона“, коментира Станишев и посочи, че е имал трудни моменти на яростно противопоставяне с Борисов, но винаги, когато се отнасяло до национални интереси – било като лидер на опозицията, било като президент на ПЕС – са имали добра комуникация.
По думите му без волята на тримата лидери, интересите на партиите можеха да разкъсат коалицията през 2005.
„Но най-важни за коалиционното управление са взаимното уважение и доверието. Не ги виждаме в момента.
През 2005-2009 г. интересите на партиите щяха да разкъсат коалицията, ако не бяха тримата лидери. Без волята на царя, който е институционален човек, най-вероятно изобщо нямаше да има правителство.
Знакова е и ролята на премиера – трябва да разглеждаш и приемаш всички министри като свои, не може да се допуска разнобой в управлението. Ще дам пример – през 2007 г. за мен щеше да е най-лесно да застана на страната на учителите, които не приемаха реформата на министъра на образованието от НДСВ и да го хвърля на вълците.
Но това не беше правилно, седнахме заедно и предложихме решение, валидно и до днес“, каза Станишев.
Попитан дали Мария Габриел би била добър министър-председател, Станишев отговори, че „тя има авторитет в Европа, което е важно за България в момента, както и коалиционна култура – да не забравяме, че и ЕК е коалиция – там има комисари от различни страни и партии.
Човек с амбиция и личен интегритет. Това, което се изговори, преминава границите не само между партньорите в управлението, недопустимо е дори между управляващи и опозиция“.
Помолен за прогноза за развръзката през следващата седмица, евродепутатът заяви, че е „трудно да се влезе в главата на толкова много лидери, но институционално за България е по-добре да има кабинет – трябва много работа по еврозоната, Шенген и ПВУ.
Не е нормално за 3 години да имаме шест избора. Важна е политическата воля.
Всяка партия иска да има максимално представителство във властта, но не може всичко да се свежда до постове. Стана ясно обаче, че разковничето е именно в това разпределение – на регулаторите и в прокуратурата“.
Според него в БСП се е загубил разговорът, води се гражданска война.
На въпрос дали е „бузлужданец“, Станишев каза, че „всеки член на БСП е бузлуджанец, защото Бузлуджа е символ, събор, празник, на който се събират всички леви хора.
Поздравявам софийската организация за организирането на подобна среща, защото в БСП се загуби разговорът. Атмосферата в една партия винаги се създава от ръководството, но от 5-6 години в БСП се води гражданска война, търси се врагът с партиен билет.
Разкол има вече не само в Националния съвет и в Конгреса, пренесе се и в структурите по места. Вместо да помислим как БСП да върне доверието на избирателите, ние водим битки помежду си.“
БСП да обедини всички вляво и в центъра и да стане алтернатива на сглобката
„Разбирам тезата на партията, че това управление е изчерпано и са нужни предсрочни парламентарни избори, но готови ли са БСП и лявото да станат алтернатива на сглобката?“, посочи Станишев и каза, че сега е моментът да се търси обединение в ляво-центъра.
„През 2019 г. имахме петима евродепутати, през 2024 г. в най-добрия случай – двама – след преразпределението. От какви позиции да претендираме за управлението?
Важно е БСП да прояви инстинкт за самосъхранение, да се върне към политиките си, към избирателите си, тогава ще има по-добро представителство и на изборите за Европейски парламент.
Можем да предложим решения за работещите, случват се трансформации – зелена, дигитална, демографска и те трябва да бъдат защитени в целия ЕС“, каза Станишев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: