Война между Русия и Запада, включително със САЩ би била съвсем различна в сравнение с войната в Украйна, каза руският президент Владимир Путин, след като се запозна с доклада на САЩ, съдържащ предложения Вашингтон да се подготви за едновременна война с Русия и Китай.

Дългоочакваният доклад за ядрената политика и стратегическата стабилност на САЩ бе публикуван на 12 октомври от 12-членната Комисия по стратегическата позиция, на която през 2022 г. 

Конгресът възложи да извърши оценка на заплахата, да прецени какви промени в съотношението на силите на САЩ са необходими и да направи препоръки.

„Нашата позиция е да отстояваме мира, но ако те искат война с Русия, тогава това ще е съвсем различна война, а не като специална военна операция“, каза Путин в предаване на руската държавна медия в неделя.

Москва използва термина „специална военна операция“, за да обозначи войната в Украйна. 

Изявлението идва след публикувания в петък доклад на Комисията по стратегическа позиция на САЩ, в който се казва, че Белият дом трябва да увеличи разходите както за своите конвенционални, така и за ядрените си сили, за да се справи с двойните заплахи, идващи от Русия и Китай.

Вашингтон скоро ще се окаже във „фундаментално различна глобална обстановка, каквато никога не е съществувала досега“, в която Русия и Китай ще „притежават ядрени арсенали наравно с нашите“, се казва в доклада.

Москва разполага с най-големия ядрен арсенал в света, а Китай укрепва своя ядрен арсенал, включително с новата си подводница тип 096, носеща балистични ракети. „Рискът от конфликт с тези два ядрени партньора нараства“, се казва в доклада.

Отношенията между САЩ и Русия достигнаха най-ниската си точка от години заради войната в Украйна. САЩ и западните страни, подкрепящи военните усилия на Украйна срещу Русия, определят своята военна помощ и подкрепа за Киев като помощ, а не като участие във войната.

Но в средата на септември руският външен министър Сергей Лавров каза, че САЩ „водят война срещу Русия, без значение какво говорят“. Помолен да коментира думите на Лавров, говорител на Пентагона каза за Newsweek, че „САЩ не са във война с Русия, нито се стремим към война между НАТО и Русия.“

Връзките между Вашингтон и Пекин също станаха по-обтегнати заради отказа на Китай да осъди нахлуването в Украйна и поради страхове относно плановете на Китай за Тайван.

САЩ твърдят, че нямат официални връзки с Тайван, който има свое демократично избрано правителство, а имат „солидни неофициални отношения“ с Тайпе. Докато Пекин гледа на Тайван като на отцепил се остров, който трябва да бъде върнат под централен контрол.

„Китай е единствената държава, която има намерението да прекрои международния ред, както и все по-голяма икономическа, дипломатическа, военна и технологическа мощ да го направи“, каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен през май 2022 г. Китай „е най-сериозното дългосрочно предизвикателство за международния ред“, добави той.

Въпреки че възможността за „голям ядрен конфликт“ остава далечна, „рискът от военен конфликт с Русия и Китай, или и с двете, макар и да не е неизбежен, е нараснал, а с него и рискът от вероятно използване на ядрени оръжия срещу отечеството ни“, се казва в доклада на Комисията, публикуван в четвъртък. „Съединените щати трябва решително и спешно да променят курса“, пишат авторите на доклада в заключителната му част.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук