По повод на организиран за 25.02.2022 г. протест на лозари, Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) декларира, че не подкрепя такава форма на въздействие срещу институциите. Напротив, най-голямата и легитимна организация на производителите на лозаро-винарски продукти смята, че това са ултимативни послания от нововъзникнали организации със субективни цели и манипулативни внушения.

Това се казва в позиция на НЛВК, изпратена до министъра на земеделието Иван Иванов.

Членове на НЛВК и на Регионалните лозаро-винарски камари представляват 90 на сто от легалните производители в лозаро-винарския бранш. Това са малки, средни и големи предприятия, които работят на светло, осигуряват най-голяма пряка и косвена заетост в сектора и са с най-голям принос в осигурителната система и в приходите от преки и косвени данъци в държавната хазна.

„Като единствената национална, призната вече близо 20 години, включително по силата на специален закон (ЗВСН) представителна организация за лозаро-винарския бранш винаги сме се стремили да поддържаме конструктивен диалог с българските институции и неправителствения сектор с цел постигане на най-доброто за бранша“, казва председателят на НЛВК Йордан Чорбаджийски.

Според организацията, изкуственото разделяне на лозарски от винарски бранш може да доведе единствено до непоправими вреди за сектора. Повод за това твърдение са опитите на определени лица без съществен принос за сектора да организират напрежение между участниците в него, вкл. чрез новоучредени от тях сдружения с нестопанска цел.

Очевидно тези лица преследват непонятни обществени и лични цели, които почиват на твърдения, неотговарящи на обективната действителност.

НЛВК не приема опитите на неправителствения сектор за кадруване в държавната администрация и в частност в Изпълнителната агенция по лозата и виното. В писма до министъра на земеделието д-р Иван Иванов организацията припомня постигнатото през последните години, заедно с ръководството на агенцията и Министерството на земеделието.

 -          Подпомагането на лозаро-винарския сектор посредством Националните програми през последните два програмни периоди със средства от Европейския съюз, което през последните 10 години бе увеличено и стигна 100% усвояване.

- Разширеният обхват на мерките за подпомагане с акцент върху малките и средни производители

- Промяната на европейските регулации в посока на увеличаване интензитета (процента) на подпомагане по всички мерки от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор

- Въвеждането на кризисни мерки за подпомагане, както с европейски средства (кризисно съхранение на вино), така и със средства от националния бюджет;

-  Постигането на консенсус относно Стратегическия план в частта относно подпомагането на лозаро-винарския сектор с новото ръководството на Министерството на земеделието. 

„В заключение, не твърдим, че секторът не е в затруднение. Епидемиологичната и икономическа кризи в момента поставят пред трудности почти всички стопански отрасли, вкл. и лозаро-винарския сектор. Считаме обаче, че проблемите в сектора трябва да се решават чрез диалог, както винаги сме намирали най-добрите решения за сектора“, се казва още в писмото на НЛВК.

Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) се обърна към министърът на земеделието д-р Иван Иванов с две писма, публикуваме двете писма в пълният им текст. 
 
ДО
Д-Р ИВАН ИВАНОВ
МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
КОПИЕ ДО
ИНЖ. КРАСИМИР КОЕВ
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА
АГЕНЦИЯ ПО ЛОЗАТА И ВИНОТО
ОТНОСНО: Обявен протест на гроздопроизводители на 25.02.2022 г., организиран от новосформирано сдружение на лозари
 
УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,
 
В допълнение към предходно наше писмо, адресирано до вас (с входящ на Министерството на земеделието №17-38/18.02.2022 г.) от името на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК), в качеството й на единствената представителната на национално равнище за лозаро-винарския бранш междупрофесионална организация, чийто статут е определен в чл. 5 и следващи от Закона за виното и спиртните напитки (ЗВСН) се обръщаме към вас с настоящата позиция.
 
На първо място желаем изрично да препотвърдим, че НЛВК възприема междуинституционалния диалог (а не протестите), като единствена работещ способ за постигане на добри резултати за лозаро-винарския сектор.
 
Някои възприемат постигнатото досега за сектора като даденост, но то е плод на дългогодишни, ежедневни усилия на ръководеното от вас Министерство на земеделието, на ръководството на Изпълнителната агенция по лозата и виното, на ДФЗ – Разплащателна агенция, както и на НЛВК.
 
В резултат на тези усилия през последните години, благодарение и на безотказното съдействие на ръководството на ИАЛВ в лицето на инж. Красимир Коев, за бранша беше постигнато много. Посоченият по-долу списък е неизчерпателен:
 
- Подпомагането на лозаро-винарския сектор посредством Националните програми през последните два програмни периоди със средства от Европейския съюз беше значително усъвършенствано и оптимизирано. Това е една от малкото програми за подпомагане със средства от ЕС в България, по които през последните близо 10 години има на практика 100 % усвояемост;
- Разшири се обхватът на мерките за подпомагане, така че средствата да стигат до по-широк кръг бенефициенти, с акцент върху малките и средни производители;
 
- В условията на икономическа криза, провокирана от пандемията, благодарение на усилията на министерството и в частност на ръководството на ИАЛВ, България заедно с други държави-членки на ЕС успя да промени европейските регулации в посока на
 
увеличаване интензитета (процента) на подпомагане по всички мерки от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор. В тази връзка обръщаме внимание, че независимо от кризисния период, който постави под изпитание целия бранш през последните 2 години, именно благодарение на разумните предложения, съобразени с възможностите на държавата и на ЕС, в рамките на експертен диалог с Министерството на земеделието, Държавен фонд „Земеделие“ и в частност Изпълнителната агенция по лозата и виното, успяхме заедно да постигнем максимално възможното за подпомагане на сектора.;
 
- Бяха въведени кризисни мерки за подпомагане, както с европейски средства (кризисно съхранение на вино), така и със средства от националния бюджет (COVID мерки), които позволиха сектора да не страда хронично от липса на ликвидни средства;
 
- Благодарение на усилията на ръководството на ИАЛВ, България като член на Международната организация по лозата и виното (OIV) бе припозната като важен регионален фактор. Беше сключен меморандум за сътрудничество между българското правителство и OIV. Председателят на OIV (г-н Паул Рока) посети няколко пъти България, а в последствие изпрати и официално писмо до Министерството на земеделието, с което потвърди, че най-големият форум на OIV за 2022 г. ще се проведе в България. В резултат се очаква в България OIV да изгради свое регионално бюро, чиято дейност да обхваща и координира дейността на OIV в Източна Европа, Близкия Изток, Западна и Централна Азия;
 
- Смеем да твърдим, че в съпоставка с други контролни органи със специфични правомощия за сектор производство на лозаро-винарски продукти на територията на страната, именно ИАЛВ има най-голям принос за изсветляването му и противодействието на незаконни практики;
 
- Благодарение на съдействието на ръководството на ИАЛВ в лицето на Красимир Коев и на Министерството на земеделието през последното десетилетие българският лозаро-винарски бранш беше представен на редица водещи международни изложения, а българското такова („Винария“) да се утвърди на световната карта на специализираните международни форуми за лозаро-винарство;
 
- Благодарение на съдействието на ръководството на ИАЛВ в лицето на Красимир Коев между водещи предприятия в сектора и специализираните висши училища в сектора на аграрните науки и хранителните технологии бяха създадени редица форми на партньорство (стажантски програми, допълнителни обучения и т.н.), благодарение на които стотици млади специалисти добиха реални практически умения, а много от тях и професионална реализация в сектора след дипломирането си.
 
- През последните 2 месеца, благодарение на съдействието на изпълнителния директор на ИАЛВ за бързо утвърждаване на експертен диалог с новосформирания под вашето ръководство екип в Министерството на земеделието, успяхме в условията на консенсус да дадем адекватно съдържание и смисъл на частта от Стратегическия план, касаеща лозаро-винарския сектор за предстоящия програмен период.
 
Още веднъж напомняме, че членове на НЛВК и на Регионалните лозаро-винарски камари (които са учредени в съответствие със Закона за виното и спиртните напитки) са големи, средни и малки производители, които чрез дейността си представляват близо 90% от легалния лозаро-винарски бранш, който работи на светло, осигурява най-голяма пряка и косвена заетост в сектора и са с най-голям принос в осигурителната система и в приходите от преки и косвени данъци в държавната хазна. Това са предприятия, които поради естеството на дейността си са сред най-големите инвеститори в страдащите от социален, демографски и икономически дисбаланс селски райони.
 
Като единствени легитимни съгласно ЗВСН организации не можем да приемем чрез инструментариума на уличния натиск и манипулативни внушения, определени лица, които имат съмнителен принос за развитието на сектора и в конкретния случай очевидно преследват лични и политически цели, приемайки постигнатото до настоящия момент като даденост, да се опитват да създават разделение в сектора и да кадруват в органи на изпълнителната власт и администрацията.
С уважение,
 
Йордан Чорбаджийски
/Председател на НЛВК/
 
ДО
Д-Р ИВАН ИВАНОВ
МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
ОТНОСНО: Необходимост от нормален и конструктивен диалог между представителните междупрофесионални и браншови организации в лозаро-винарския сектор и органите на изпълнителната и законодателната власт
 
УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,
 
От името на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК), в качеството й на представителната за лозаро-винарския бранш междупрофесионална организация, чийто статут е определен в чл. 5 и следващи от Закона за виното и спиртните напитки (ЗВСН) се обръщаме към вас с настоящата позиция по повод на достигнала до нас информация, че чрез ултимативни послания, адресирани включително до вас, определени нововъзникнали (преди по-малко от година) организации са предприели действия по организиране на протестни действия спрямо ръководеното от вас министерство.
 
На първо място желаем изрично да подчертаем, че Националната лозаро-винарска камара не е подкрепяла, не подкрепя и никога не би подкрепила подобни форми на въздействие спрямо институциите. Като единствената национална, призната вече близо 20 години, включително по силата на специален закон (ЗВСН) представителна организация за лозаро-винарския бранш винаги сме се стремили да поддържаме конструктивен диалог за защита на сектора с българските институции и неправителствения сектор с цел постигане на най-доброто за бранша в рамките на възможностите с оглед на приложимото европейско и национално законодателство, регламентиращи, както дейността на предприятията на продуктово равнище, така и мерките и формите на подпомагането им с национални и европейски средства.
 
В тази връзка обръщаме внимание, че независимо от кризисния период, който постави под изпитание целия бранш през последните 2 години, именно благодарение на разумните предложения, съобразени с възможностите на държавата и на ЕС, в рамките на експертен диалог с Министерството на земеделието, Държавен фонд „Земеделие“ и Изпълнителната агенция по лозата и виното, успяхме заедно да постигнем максимално възможното за подпомагане на сектора.
 
С увереност можем да твърдим, че членове на НЛВК и на Регионалните лозаро-винарски камари (които са учредени в съответствие със Закона за виното и спиртните напитки) са големи, средни и малки производители, които чрез дейността си представляват близо 90% от легалния лозаро-винарски бранш, който работи на светло, осигурява най-голяма пряка и косвена заетост в сектора и са с най-голям принос в осигурителната система и в приходите от преки и косвени данъци в държавната хазна.

Това са предприятия, които поради естеството на дейността си са сред най-големите инвеститори в страдащите от социален, демографски и икономически дисбаланс селски райони. Членовете на НЛВК са успели благодарение на огромните усилия на своите специалисти и стремеж за пазарна ефективност да изградят съвременни лозарски стопанства и винарски изби. Произведените от тях крайни продукти – качествени вина ежегодно печелят златни отличия на най-престижните международни конкурси.
 
Обръщаме съща така внимание на обстоятелството, че в нито една държава с развит лозаро-винарски бранш няма разграничение между лозарство от една страна и винопроизводство от друга. Тези две дейности трябва да се разглеждат заедно, защото са неразривно свързани поради самото естество на крайния продукт, който произлиза от тях, а именно вина и дестилати.

Производството на винени сортове грозде може да се реализира единствено посредством преработката му в горепосочените продукти с добавена стойност. Поради тази причина в държави като Франция, Испания, Италия, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, както и в държавите от Латинска Америка, производителите на винени сортове грозде са и производители на вина и дестилати от него. В тази светлината се провеждат всички политики за подпомагане и развитие на сектора в ЕС като цяло и в отделните гореизброени държави.
 
В тази връзка изкуственото разделяне на лозарски от винарски бранш може да доведе единствено до непоправими вреди за сектора. Повод за това наше твърдение е не само предходно описана и утвърдена стопанска логика, но и опитите на определени лица без съществен принос за сектора, през последните години, преследвайки непонятни за нас обществени и лични цели, на базата на неотговарящи на обективната действителност твърдения да организират напрежение между участниците в сектора, вкл. чрез новоучредени от тях сдружения с нестопанска цел. Ние не сме против свободата на сдружаване, дори напротив, считаме, че тя е способ за постигане на по-добри резултати за сектора, но не можем да приемем тя да се използва като инструмент за прокарване на други субективни цели, осланящи се на манипулативни внушения.
 
УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,
 
На последно място, но не и по значение бихме желали да не възприемате горното като твърдение от наша страна, че секторът не е в затруднение. Епидемиологичната и икономическа кризи в момента поставят в затруднение почти всички стопански отрасли, вкл. всички сектори и подсектори в селското стопанство. Лозаро-винарството не прави изключение. Считаме, че въпреки това, с оглед на допустимото, предвидено като рамка в Регламент 2021/2115 за изготвяне на стратегическите планове за предстоящия програмен период, на базата на диалог с вас и с вашия екип, ръководеното от вас министерство, ИАЛВ и ДФ „Земеделие“, успяхме да предвидим оптималното в националния стратегически план за сектора.
 
Разбираме също така, че допълнителните форми за подпомагане на сектора чрез средства от националния бюджет (държавни помощи) са предмет, както на фискални, така и на регулаторни ограничения. Вярваме при все това, че по същия диалогичесн начин ще успеем да намерим възможно най-добрите решения за начина, по който част от допълнително заложените средства за държавно подпомагане на селските стопани в проектобюджета за 2022 г., ще може да бъде насочена за подпомагане на лозаро-винарски сектор.
 
С уважение,
Йордан Чорбаджийски
/Председател на НЛВК/