“Поредно отлагане на делото за смъртта на Милен Цветков, подсъдимият Кристиан Николов е под карантина. Досега магистратите не намериха доказателства, че той е действал умишлено, като е седнал зад волана дрогиран” „Арестуваните, пребили шофьор на линейката в Руенско, са пуснати още на следващия ден” – това са само част от заглавията през последните дни, пише "Флагман".

Разбира се, крайно несъществена част от подобните заглавия през последните месеци и години. Медиите буквално преливат от идентични. Условните или скандално ниските присъди преобладават, редовно има съкратено съдебно следствие и наказанието се намалява с една трета, а дори и ефективните присъди, след някоя и друга година, биват намалени. Дали си убил човек или си откраднал, често няма значение за съдиите, поне наблюдавайки колко сходни са наказанията.

Ниски присъди

Споменавайки Кристиан Николов, е редно да припомним, че той от доста време вече е под домашен арест, защото Апелативният съд прецени, че е с примерно поведение, няма да се укрие и е...помагал в кухнята на затвора. Не, не е шега. Съвсем точно част от мотивите: „За пускането Софийски градски съд взе под внимание писмо с похвала от началника на Централния затвор, в което е отбелязано, че Николов има добро поведение, помага в кухнята и в администрацията на затвора”. Похвално, браво на него, а и на всеки се случва да убие някого по непредпазливост, нали така? Точно така е явно според съдиите.

За разлика от лошото държавно обвинение, което счита, че „деянието е извършено от подсъдимия при форма на вина „евентуален мисъл“, а наличието на наркотични вещества в организма на Кристиан, говорят за това, че той сам се е поставил в ситуация да има представата, че е употребил три вида наркотични вещества, че шофира под тяхно въздействие и се е съгласил с престъпния резултат“, съдът е милостив и щедър – нека си се прибере момчето у дома.

Междувременно майката на Николов успя отново да се омъжи, при това с пищна церемония, на която присъства родният „хайлайф”, докато Милен Цветков гние два метра под земята, а близките му очакват възмездие. Наивници...

Съдийски зависимости

И съвсем резонно възниква въпросът: „Великата съдебна реформа”, която ни размахват от години, по-точно, която е емблема на една от партиите в НС, защо включва предимно и основно отстраняването на Иван Гешев и овладяването на прокуратурата? Къде е съдът?

Нима е лъжа, че съдебните дела обикновено са безумно дълги, наказанията често са символични, дори за фрапиращи престъпления, а Наказателният кодекс и Наказателно-процесуалният кодекс също са безбожно остарели? Нима не е вярно, че липсва и политическа воля да бъдат приложени практики за подобряване на процеса?

Всъщност нали така е кръстена тази реформа – съдебна. Защо постоянно четем какво трябва да се промени в прокуратурата, защо дори да бъде премахната фигурата на главния прокурор, какви са слабите звена в МВР. А съдът, а съдиите? Или тяхната работа е само да участват в семинари, финансирани от различни НПО-та по теми като: „Признаване на пола при транс и интерсекс хора и подобряване на съдебната практика за смяна на гражданския пол у нас”. 

Може би е редно да припомним и че някои съдии от Софийския апелативен съд, например Калин Калпакчиев, беше и председател на състава, освободил Джок Полфрийман, получавал е награди и от БХК (Български Хелзинкски комитет), а при освобождаването на австралиеца, съдът взе предвид положителна характеристика на осъдения, дадена му от страна на председателя на организацията Красимир Кънев. Магистратът пък е получавал награди от БХК, а самата организация често организира семинари за съдии и следователи. Как му се казваше на това? Да не би да беше конфликт на интереси?

А съвсем между другото, Калпакчиев беше и председател на състава, която измени мярката на убиеца на Милен Цветков – вече споменатия Кристиан Николов с по-леката "домашен арест".

И на какво сме свидетели всъщност? Непрекъснато слушаме как Гешев трябва да си ходи, прокуратурата да се реформира и прочее, но какво трябва да се промени в съда, дали е редно съдиите да са в конфликт на интереси и да се колаборират с различни НПО-та – нито дума.

Именно съдът е мястото, където накрая усилията на полицаите, на следователите, на прокурорите биват потъпкани и съдиите налагат обидно ниски присъди, даже на рецидивисти.
И отново между другото, вече споменатия Калпакчиев е един от най-големите радетели за съдебна реформа, както и за отстраняване на главния прокурор, а именно той, и то нееднократно, подарява свободата на тежки престъпници, намалява им присъдите, пуска ги под домашен арест.

А реална съдебна реформа?

Всички призиви за реформа, за промяна в системата, неизбежно и винаги стигат до втръсналия ни до болка рефрен, че премахнем ли главния прокурор, ще започне такъв живот, че само си викам данооо. Ама не!

А една от последните новини, довяло ни новото НС, е, че Радостин Василев от ПП е включен в преговорната група на коалицията си за законодателната програма на НС и за съдебната реформа. Това е същият Василев, срещу когото има редици сигнали за злоупотреби в ролята му на служебен министър на спорта, както и този същият, който заплашваше своя бивша съпартийка от ИТН. И отново този, срещу когото има сигнали в прокуратурата и жалба до Европейската комисия, подадени от собствениците на спортен комплекс “Диана” в Дианабад. И още, все от този сорт. Възхитително, нали?

И за да е още по-прекрасно, ПП/ДБ ще изберат кой да стане председател на правната комисия в парламента, защото джентълменски са отстъпили председателското място на Росен Желязков от ГЕРБ.  Ееее, ще има и ротация, ако парламентът доживее 3 месеца...

Достатъчно е само да си припомним какви недоразумения и откровено комични ситуации наблюдавахме през последните години на изслушванията на Гешев във въпросната правна комисия, когато куцо, кьораво и сакато, начело с тогавашния министър на правосъдието Надежда Йорданова, хъкаше и мъкаше пред главния прокурор, уж опитвайки се да го притисне в ъгъла. Е, по-умните, като главния борец за съдебна реформа Христо Иванов не присъстваха на тези заседания, спестявайки поне малко от некомпетентността си.

Но най-хубавата новина е, че ГЕРБ и ПП-ДБ са се разбрали за съдебната реформа, по-точно, за промените в НПК, с които се въвежда разследваща фигура на главния прокурор. Важните неща, нали така? А иначе на суверена му се обещава реформа и отстраняване на пречките по пътя към светла и независима съдебна система.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук