Специални сили, шпиони, хакери - през последното десетилетие Пентагонът създаде огромна тайна армия от около 60 хиляди души в мирно време, за да се противопостави преди всичко на Русия и Китай.

Според списание “Нюзуик”, което е провел собствено разследване, това е десет пъти повече от броя на агентите на ЦРУ. За бойците от невидимия фронт - в материала.

В страната и чужбина

Тайната армия се вписва добре в стратегията на Пентагона за разширяване на геополитическото влияние на САЩ. Отделът многократно подчертава: през XXI век военните действия се водят не само с танкове и самолети. Днес тайните операции в така наречената сива зона са от особено значение. Това е част от концепцията, както казват на Запад, на „хибридната война“.

Този термин означава враждебни действия, при които нападателят не прибягва до класическо военно нашествие, а натиска врага чрез тайни операции, саботаж, намеса в киберпространството. Формално мирът е запазен.

Тайната армия на Пентагона е създадена за сивата зона като част от проекта “Намаляване на следите”. Според “Нюзуик” над 130 частни компании работят за него, с годишен бюджет от около 900 милиона долара.

Парите се изразходват за производството на фалшива документация, камуфлажни устройства, устройства за тайна фотография, подслушване и много други. Тайните армейски войници служат както в страната, така и в чужбина, както във военна униформа, така и в цивилни дрехи.

Според “Нюзуик” дори в правителството на САЩ не всички знаят за програмата. В Конгреса няма нито едно изслушване по тези въпроси, в официалните структури на Пентагона няма споменавания, а и политиците мълчат.

Независимо от това тайните войници на Вашингтон действат отдавна доста успешно по целия свят. Но тези операции, според американското издание, са само тренировка преди началото на глобална конфронтация между ядрените сили.

Разузнаване и убийство

Повече от половината от личния състав на тайната армия са бойци на американските сили за специални операции, тайно разположени в много горещи точки на планетата - от Сирия до Западна Африка. Дори според “Нюзуик” в Северна Корея и Иран. Те се занимават с разузнаване, саботаж, елиминиране на терористи, както и на ключови военни и политически лидери на врага.

Елиминирането на командира на подразделението “Ал Кудс” на иранския Корпус на стражите на Ислямската революция (КСИР) Касем Сюлеймани на 3 януари 2020 г. е тяхна работа. Онзи ден Пентагонът разкри подробностите за това действие.

Оказа се, че агенти под прикритие са поставили мобилен телефон с шпионски софтуер в обкръжението на генерала, което е позволило да се проследи местоположението му.

От земята операцията е наблюдавана от три групи снайперисти от елитния отряд „Делта“, а Сюлеймани е идентифициран, след като самолетът му каца в Багдад, от оперативни служители на съюзените със САЩ кюрдски специални части, маскирани като служители на летището. В резултат на това колата на иранския генерал е унищожена от безпилотен самолет.

Шофьорът на втория автомобил на кортежа е поразен със снайпер.

Освен елитните бойци, тайната армия на Пентагона разполага с хиляди специалисти по военно разузнаване. Те събират и анализират информация за врага както в отворени, така и в затворени източници. Мнозина действат на вражеска територия под фалшиви имена и подправени документи. Местните жители си сътрудничат и с американските специални служби.

Милитаризация на съзнанието

И накрая, има кибербойци, които събират информация в интернет, както и участват в кампании за влияние върху социалните медии. Техните задачи са да дезинформират потенциален противник, да формират мнението на Пентагона, което е необходимо за Пентагона сред населението на държава, неприятелска към САЩ, и да противодействат на информационните атаки.

“Нюзуик” подчертава, че такива специалисти са работили предимно за Агенцията за национална сигурност. През последните пет години обаче всяко разузнавателно и специално подразделение на въоръжените сили на САЩ е придобило свои собствени кибербойци. В случай на открита война, те също няма да седят със скръстени ръце.

Въоръжените конфликти сега ще започнат не с въздушни бомбардировки, стоварване на десант на брега и мащабни настъпления по сушата, а с целенасочени атаки от хакери върху критичната инфраструктура, електрическите мрежи, финансовите и здравни системи на врага.

Успехът на този фронт може да парализира атакувана държава. В допълнение, киберпространството се използва за увеличаване на политическо или икономическо влияние, шпионаж, дискредитиране на властите и военно командване на неприятелска държава.

„Сега има нещо като милитаризация на съзнанието на американците и милитаризация на американската външна политика като такава“, заяви политологът Леонид Савин.

Виждаме това, наред с други неща, от кадровите реконструкции, които се провеждат в Държавния департамент и в други отдели на САЩ. Те започват да следват такава мека версия на воденето на война - те възприемат външната политика като война, водена по друг начин. Мисля, че това е основният проблем, пред който са изправени другите страни”, допълни той.

А американците явно няма да спрат. Десетки частни компании работят за тайната армия на Пентагона в САЩ. По-специално, фирма от Северна Каролина създава изключително реалистични маски, които коренно променят външния вид на човек. Освен това разработва силиконов калъф, който приляга плътно на ръката и изкривява пръстовите отпечатъци.

На агентите се дава пълен пакет фалшиви документи, измислените им имена се въвеждат в електронни бази данни, с една дума, правят всичко, така че контраразузнаването да не заподозре нищо. Но все още не е известно колко ефективно тайната армия на Пентагона ще се представи в сблъсъка с китайските и руските специални служби.