По последни данни, в Каталония, където се проведе непризнавания от властите в Мадрид референдум за независимост на региона от Испания, в резултат на сблъсъците със служителите на реда са пострадали над 1000 души. 
В Барселона пострадалите са 294, в предградията на каталонската столица – 335. Съобщава се за 46 ранени в централната част на Каталония, 27 души са пострадали в Тарагона, 249 в Жирон, 111 – в Лерида, 55 в региона Терас де Лебре. Повечето пострадали са ранени в резултат на гумени куршуми, употребени от полицаите, и силовите мерки при опразването на избирателните участъци. 

Испанското правителство изпрати допълнително полицейски части, за да попречат на провеждането на вота, но въпреки това над два милиона граждани успяха да гласуват. От тях над 90 % гласуваха „за“ независимост, според предварителните данни от преброяването. Редица експерти заявиха, че гласуването може да хвърли не само Испания, но и Европейския съюз в хаос.

Говорителят на правителството в Барселона Жорди Турул уточни, че около 2,26 милиона души са участвали в гласуването в неделя и че от тях 2,02 милиона са гласували с "да". Вота си са дали около 42,3 процента от общо 5,34 милиона избиратели в Каталуния.  Избирателите трябваше да отговорят на въпроса "Искате ли Каталуния да стане независима държава под формата на република?".

Макар и референдумът да не получи голяма международна подкрепа, редица европейски и световни политици осъдиха насилието, на което светът стана свидетел по време на провелия се в Каталония вот. Каталонският лидер Карлес Пучдемон заяви, че резултатите от референдума показват, че каталонците са заслужили своя независима република. Той добави, че правителството му ще предостави резултатите от вота на каталонския парламент, който трябва да гласува за отделяне на Каталония от Испания. Още преди да станат известни предварителните резултати, Пучдемон подчерта, че ще спази обещанието си да обяви независимостта на Каталония, ако на референдума надделеят тези, които са гласували с „да“ (както и стана, ако се съди по предварителните данни).

Освен това той разкритикува Испания за опитите на испанската полиция да предотврати гласуването. „Днес Испанската държава записа още една срамна страница в историята си с Каталония“, каза Пучдемон, добавяйки, че ще се обърне към Европейския съюз заради нарушения на човешките права от страна на Мадрид.

Британският външен министър Борис Джонсън каза следното: „Очевидно сме много притеснени заради насилието. Надяваме се, че нещата ще се оправят, въпреки че трябва да сме много чувствителни към конституционните реалности. Доколкото разбирам, референдумът е незаконен, което създава определени трудности“.

Консервативният депутат от британската Камара на общините Андрю Росиндейл също не пропусна да коментира референдума и насилието, казвайки, че Европейският съюз е показал двойни стандарти при отношението си, информира "Фокус". 

„В продължение на години испанците използваха правителствената си полиция, за да направят живота възможно най-труден за Гибралтар, а сега използват и полицейска сила срещу гражданите на Каталония“, каза той. „При други обстоятелства няма съмнение, че Европейският съюз ще се срине като купчина тухли. Те (ЕС, бел.ред.) демонстрират двойни стандарти. Ако това се бе случило в Унгария или друга страна, със сигурност щеше да има друга реакция“, добави Росиндейл.

Някои европейски депутати, включително и Ги Верхофстад осъдиха полицейското насилие в Каталония като „непропорционално използване на сила“, но Европейската комисия заяви, че няма да разгледа въпроса до понеделник.

По-голямата част от европейските лидери запазиха мълчание. Един от малцината, които коментираха ситуацията в Каталония бе белгийският премиер Шарл Мишел. „Насилието никога не може да бъде отговор“, каза той.

От испанска страна премиерът Мариано Рахой подчерта, че в Каталония не е имало референдум за независимост. Той благодари на полицията за „професионалните“ й действия и подчерта, че поема пълно отговорност за случилото се, добавяйки, че испанските власти са направили „каквото е трябвало“, за да попречат на провеждането на един неконституционен референдум. Той каза, че испанските власти са отблъснали едно „нападение срещу законността“ и демокрацията. Испанският външен министър Алфонсо Дастис заяви, че насилието е „неприятно“, но „пропорционално“. Той обвини Карлес Пучдемон и регионалното му правителство за нещата, които се случиха. Испанският вицепремиер Сорая
Саенц де Сантамария разкритикува каталонските власти за „безотговорното“ им действие, и настоя да прекратят това, което тя нарече „фарс“.

Реакция имаше и от ФК Барселона , която се опита да отложи мача си срещу Лас Палмас, но накрая го игра при затворени врати.

Европейската комисия на няколко пъти подчерта, че подкрепя испанското правителство. От комисията казаха, че нямат какво да добавят към изявлението на Жан-Клод Юнкер, който каза, че подкрепя „върховенството на закона“ в Испания.

От „Хюмън Райтс Уоч“ заявиха, че въпреки решението на испанския съд, правителството е имало задължението да защитава правото на мирно събрание и свобода на словото на каталонците. Лидерът на Испанската социалистическа работническа партия Педро Санчес призова правителството на Испания, да започне преговори с властите в Барселона за разрешаване на кризата.

Председателят на британските либералдемократи сър Винс Кейбъл подчерта, че насилието в Каталония е неприемливо, и каза, че външният министър Борис Джонсън следва да се свърже с посланика на Испания и да изрази тази позиция.

Католическите епископи на Каталония от своя страна призоваха за „мирен и демократичен изход от цялата ситуация“. Председателят на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Джани Питела се солидаризира с мнението на ЕК, и заяви, че референдумът за независимост на Каталония не е легитимен.

В Баската автономия, където също има силни сепаратистични тенденции, редица граждани излязоха на демонстрации в подкрепа на каталонците и тяхната независимост. Подобни демонстрации имаше и в Брюксел, където група фламандски националисти, включително и високопоставен белгийски политик, осъдиха насилието в Каталония.

От крайнолявата испанска партия „Подемос“ казаха, че Мариано Рахой е виновен за събитията. Лидерът на „Подемос“ Пабло Иглесиас разкритикува Рахой за насилието на полицията срещу каталонците.

Загриженост за ситуацията изрази и словенският премиер Миро Церар от страницата си в Twitter. „Призовавам към политически диалог, върховенство на закона и мирно решение“, написа словенският премиер.

Заместник-министърът на външните работи на Литва Линас Линявичус също отхвърли насилието и призова за диалог.

Председателят на британските лейбъристи Джереми Корбин каза, че насилието срещу каталонските граждани е „шокиращо“, и призова правителството на Тереза Мей, „да се обърне пряко към Рахой да сложи край на полицейското насилие в Каталония“.

Мартин Шулц също не пропусна да се изкаже по темата. Бившият председател на ЕП и настоящ лидер на германските социалдемократи каза, че ескалацията в Испания е „притеснителна“. Той подчерта, че Мадрид и Барселона трябва да започнат „диалог“. 

Венецуелският президент Николас Мадуро също се изказа по темата, заявявайки, че в Каталония има „брутални репресии“ срещу „благородния народ“ от страна на диктатора Мариано Рахой. 

Първият министър на Шотландия Никола Стърджън също призова испанските власти да оставят каталонците да гласуват спокойно. Тя изрази притеснение от „снимките, идващи от Каталония“.