Предстоящото заседание на Националния съвет на БСП, на което се очаква да бъдат направени промени в ръководството на партията, ще бъде драматично, защото предложенията са революционни, а при всяка революция има недоволни. Това коментира пред „Фокус“ д-р Калоян Методиев, политолог и университетски преподавател.
„Или Нинова ще си продължи курса към тотална промяна на партията, или ще се върнат на старото си място в политическо кьоше. Поне към днешна дата не виждам трета опция. В смисъл, че няма кой да я конкурира за лидерството. Леви сектанти или политико-бизнесмени не може да са алтернатива в нито една партия с претенция за властта“, каза още д-р Методиев. 

Той подчерта, че към момента е трудно прогнозируемо дали пленумът ще приеме предложението на Корнелия Нинова за промени в Изпълнителното бюро на БСП. „Нямам идея какви са им конфигурациите вътре, в органите, но отвън изглежда, че Нинова владее партията. В този смисъл е много вероятно да успее да прокара предложенията си за разделяне на парламентарните от партийните постове. Въпросът е да го направи на принципна основа“, коментира д-р Методиев. Според него една такава евентуална промяна на БСП във вътрешнопартиен план ще създаде напрежение в партията. 

„Ще има недоволни. Може да се получат два отделни центъра на власт – един в партията, един в парламента. На базата на моя опит мога да кажа, че винаги, когато парламентарната група вземе превес над партията, последната се маргинализира. Вижте ГЕРБ, ДПС – там е важен партийният пост. Партиите са инструмент за прокарване на политика, а не са прокси на парламентарните си групи, защото парламентът е само един елемент от политиката. Между другото, това беше част от разпада на СДС“, заяви д-р Методиев. 

 Според него от друга страна пък трябва да се държи отблизо и да се контролира групата, за да не си заживее тя свой живот и да си направи паралелна реалност.