Коалицията заприлича на парламент в парламента с вътрешни опозиции, ултиматуми. Прилича на втория мандат на Борисов. Това заяви пред bTV политологът Първан Симеонов.

„След днешното гласуване може би се е създал прецедент, прецедентът Каримански. Формации от управляващата коалицията търсят подкрепа от опозицията. Ще бъде любопитно с темата "Северна Македония", защото премиерът Петков каза ясно, че там ще търси опозицията. Веднъж като стане прецедент, после ще стане навик”, смята той.

Според него плаващите мнозинства ще способстват лека-полека ГЕРБ и ДПС да излязат от изолацията.

„Главната опасност е една – Борисов успяваше тежките проблеми да ги даде на партньорите и ги изяждаше. Тук е обратното – малките партньори се опитват да изяждат големия. Всеки си пази своето. В следствие на което големият остава в средата без особен избор. Докато гаси пожари, може да загуби генералния дневен ред.

Главната опасност на ПП е да загуби собствената си тяга. Това, че днес учредяват партията си, е смислен ход”, посочи Симеонов.

Политологът коментира и изказването на външния ни министър Теодора Генчовска. „Анализът сочеше нещо подобно, сега явно се потвърждава и от сведенията. Тези неща трябва да се изчистят. Северна Македония не е просто възлов, това е столетен проблем. Всякакво бързане тук е излишно и може да взриви не просто коалицията, а страната”, предупреди той.

По думите на Симеонов, хората не искат предсрочни избори. „Не искат ново правителство. Това е продиктувано от факта, че имаше много сериозна нестабилност. Струва ми се, че и на западните партньори не им се иска България да стане нестабилна, особено в тази фронтова ситуация.

Няма как България да се управлява без коалиция, трябва да свикнем", каза още Първанов.

„За да се стигне до разтуряне на коалицията, някой трябва да види, че рейтингът е толкова нисък, че престоят в коалицията започва да му вреди.
Ако народът продължи доверието си от този кабинет, не е изключено да се стигне до предсрочни избори или до преформатиране.

Никой, дори и опозицията, няма полза от бързи нови избори. Опозицията, защото чака още по-добър момент, а участниците в коалицията – защото може и да не дойде този момент”, смята политологът.