Консенсус в законодателната власт ще е трудно постижим. Доказателство са четирите кандидатури за председател на НС. В този парламент правителство без участието на ГЕРБ е практически невъзможно. Това заяви в интервю за БГНЕС доц. Борис Попиванов, преподавател в катедрата по политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Това НС започва с по-голяма вътрешна фрагментация и с по-голяма конфронтация, отколкото предишните, в които знаем че имаше огромно напрежение. Това можем да го разберем от първите стъпки на парламентарно представените партии преди откриването на 48-то НС“, заяви доц. Попиванов.

Политологът припомни, че през лятото на 2021г., по време на 45-то и 46-то НС, партиите не са успели да излъчат правителство от първия път, но са успели да изберат председател на НС от първия път.

„Имаше политически сили, които определяха себе си като партии на промяната и те се чувстваха длъжни да докажат, че принадлежат към един блок от партии. Те не успяха да се разберат тогава за правителство, но поне имаха вътрешния стимул да се обявят за някакво мнозинство в българския парламент.

Сега тази разделителна линия промяна-статукво практически е изчезнала, ние виждаме това по абсурдната ситуация сега, когато четири партии имат идеята да издигнат кандидат за председател на НС, което прави тази първа конституираща стъпка на парламента изключително трудна. Неразбирателствата в това НС са по-тежки от когато и да било преди. Евентуален консенсус в законодателната власт ще бъде много трудно да се обясни, тъй като 7-те партии не дават индикации за бъдещо разбирателство“, коментира доц. Попиванов.

Според него има малка вероятност контактната група, която ГЕРБ предложи, да има успех.

„Ако изобщо има успех за преговори, той би могъл да се постигне само и единствено, ако партийните ръководства се съберат да обсъждат, а не като изпращат „куриери“ и контактни групи по между си“, смята политологът.

На въпрос какви са възможните конфигурации за съставянето на кабинет анализаторът отговори, че в този парламент правителство без участието на ГЕРБ е практически невъзможно, защото тя е и най-важната политическа сила за разговорите през предстоящите няколко седмици.

„Сигналите на партията към „Демократична България“ за бъдещо партньорство не са никак случайни. „Продължаваме промяната“ вече категорично се обяви за опозиция на ГЕРБ и тяхното намерение оттук нататък е да възстановят изгубените си позиции от последните месеци и евентуално да станат първи на едни предстоящи парламентарни избори. ГЕРБ се ориентират към „Демократична България“, защото през последните месеци Борисов и партията му бяха многократно обвинявани, че защитават прорурски интереси и следователно е много важно за тях да получат една прозападна, проевропейска легитимност, която би могла да се получи или чрез ПП или ДБ. Именно затова ако ГЕРБ видят, че не са в състояние да привлекат ДБ в едно такова мнозинство, те самите биха предпочели да оставят нещата и да се тръгне отново към едни предсрочни парламентарни избори“, обясни доц. Попиванов.

Той подчерта, че ако първият мандат не бъде успешен, то едва ли следващите ще имат успех. „Ако ГЕРБ успее по някакъв начин със своите позиции, със своя потенциал за въздействие да организират някакво мнозинство във вид на експертно правителство, правителство на националното съгласие или подобна конфигурация, мандатът ще бъде успешен. Ако обаче той излезе неуспешен, то е практически сигурно, че и вторият ще бъде такъв, защото ГЕРБ не биха се съгласили щом веднъж са се провалили да участват в едно такова раздаване на картите.

Остава третият мандат, който не се знае на кого ще бъде връчен от президента Румен Радев. Много хора определят третия мандат като последен шанс за съставяне на правителство, но ако първият е неуспешен, то вероятността третият да бъде такъв в никакъв случай не е висок“, добави доц. Борис Попиванов. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук