След ескалацията на ядрените заплахи срещу Украйна и след като сложи ръка на Донбас, Запорожие и Херсон, Владимир Путин демонстрира ракетна мощ заради „терористичния украински акт“ срещу моста, свързващ Русия с нелегитимно анексирания от нея полуостров Крим.

Нараства и напрежението в Европа заради енергийните цени. Всичко това даде основание на руския президент да изпробва дали не е дошло време да предизвика Запада да окаже натиск над Украйна да спре контраофанзивата си и да започне мирни преговори.

Американската администрация твърди от самото начало, че мирни преговори ще бъдат проведени, когато Украйна реши. Това обясни пред БНР политологът Маргарита Асенова от фондация „Джеймстаун“ във Вашингтон.

„Всички експерти тук се надяват, че няма да се направи нищо зад гърба на украинската страна. Последните удари на Русия бяха терористична атака над цивилно население. Западът се възмути от това и вместо да се изплаши, предложи повече оръжия на Украйна.

Америка декларира в Националната си стратегия за сигурност, че застава зад украинците и ще работи за доставяне на оръжия, както и за подвеждане на Русия под отговорност за всички престъпления срещу човечеството, които войниците й са извършили в Украйна“.

Русия е наясно, че няма да успее да накара света да признае анексирането на украински територии, заяви Маргарита Асенова.

„Тя губи войната. Руският режим е в състояние, в което или трябва да намери начин да я приключи много скоро, или да продължава да изнудва Запада с ядрени заплахи и с енергийна война“.

70% от американците подкрепят помощта за Украйна, напомни политологът.

„Затова преди изборите Байдън няма никакъв интерес да прави компромиси. Америка инвестира много в тази война – и като военна, и като хуманитарна помощ. Тя няма да се откаже да помага сега, когато Русия започва да губи стратегически“.

Руската федерация няма да успее да навреди на Европа толкова сериозно, колкото иска, прогнозира Маргарита Асенова.

„Европейците няма да са на студено тази зима. Газохранилищата са пълни. Доставят се и танкери с втечнен газ. До края на годината Америка ще може да достави 80 млрд. куб. метра газ на Европа. Това е половината от количеството, което Русия доставяше преди пандемията.

В Европа се изграждат нови терминали за доставка на втечнен газ. Няма да има проблем в дългосрочен план, но тази зима ще трябва да се пести енергия, за да се укроти цената“.

Ако републиканците спечелят междинните избори в САЩ, които ще се проведат след месец, не трябва да очакваме промяна в политиката на страната, смята тя.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук