Проф. Емил Ботев обясни ще има ли нов ад в Албания и ще се усети ли в България
Обикновено почти всички афтършокове са с магнитуд около единица по-слаби от основното земетресение, заяви сеизмологът
Това каза професор Емил Ботев, ръководител на Департамент „Сеизмология“ към Българската академия на науките, предава "Фокус".
"На север е усетено до Козлодуй", обясни той.
Трагедия: Броят на жертвите от труса в Албания расте, цели семейства още са под руините
По думите му ако има вторични трусове, те не би трябвало да бъдат усетени у нас.
„Вероятността сега да се случи по-силен трус от първия, което не може да се изключи на 100%, е много по-малка. Всички тези земетресения с магнитуд 5 не би трябвало да бъдат усетени на територията на нашата страна", смята Ботев.
"Обикновено почти всички афтършоци са с магнитуд около единица по-слаби от основното земетресение. В случая като е 6,4 по Рихтер, разбираме, че останалите ще бъдат под 5,4. Това не може да бъде усетено у нас на такова разстояние“, добави сеизмологът.
Вече броят труповете в Албания след убийствения трус, гледката е зловеща СНИМКИ/ВИДЕО
Той припомни земетресението с магнитуд 6,8 по скалата на Рихтер през май 1980 година по албанското крайбрежие, което беше усетено доста по-силно у нас. Тогава, както и сега, няма никакви последствия за инфраструктурата на България и животозастрашаващи ефекти.
БЛИЦ припомня, че в 3,54 часа българско време земетресение от 6,4 по Ритхер разлюля Албания. Трусът бе на 34 км от столицата Тирана, а най-засегнат е град Дуръс, който е едва на 9 км от епицентъра.
Жертвите към този момент са шест, а ранените повече от 300. Летището в Тирана е затворено, а на много места в страната са отменени всички учебни занятия.
Все още има много хора под руините. Има сформиран кризисен щаб.
Земетресението е било усетено в много балкански страни, включително и у нас. От МВнР заявиха, че няма пострадали българи, но изразиха готовност да помогнат на всеки, който има нужда.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
1 Коментара: