Проф. Николай Витанов даде нова информация за политиката и войната към днешна дата. 

Ето какво написа математикът в профила си във Фейсбук: 

Кратка информация за политиката и войната за 16 май 2023 г.

И днес е мрачно. Интересно, докога ще е така. Да видим.

Българската политика си върви. И единствен аз ви я описвам от японска гледна точка.

Нека да припомним какво ви писах, че времето върви, а информацията се криви. Още преди изборите ви писах, че този път Борисов ще може да събере гласове за правителство, но не е ясно дали ще иска да направи.

Писах ви, че вероятността за политическо правителство е много малка и много по-вероятно типът правителство да е експертно-програмно. И накрая ви проглуших ушите, че ключът за такова правителство е у Корнелия Нинова. Сега към японската интерпретация.

Вчера ви писах, че кагемушата е добре подбрана и ви писах защо. Едни милиарди има да идват от Брюксел. Във филма на Куросава обаче, първата инструкция на кагемушта беше, че кагемушата трябва да мълчи, за да не се разбере, че това е просто една кагемуша, зад която стоят даймио-господари.

У нас попаднахме на устата кагемуша. При толкоз много конфликти, не знам кой и даде акъл да си отваря устата и да отваря нов фронт срещу Гешев. А Гешев не е дребен даймио-господар. И извади меча.

Та конфликтът обхвана яко и съдебната система. Второто нещо – ключът от правителството е у даймио-господарката Нинова. Това означава, че трябва да се сложи на трупчета Истанбулската конвенция, да се спре биенето в гърдите, че много помагаме на Украйна и да се погледне какво иска БСП за бюджета. Тогава червеният клан може и да влезе в правителствената армия. Тук кагемушата не пасва много.

Проджендърски ориентирана, не смееща гък да каже срещу брюкселската политика на подкрепа на Украйна, за бюджета – каквото и каже даймио-господарят Борисов. Затова ви писах още много отдавна, че даймио-господарят Борисов ще има гласове да вземе властта, но дали ще го направи, е друг въпрос. Вместо да свършва, в кризата се напъхват нови даймио-господари. Помнете обаче

Закон на Витанов: Кризата ще свърши, когато от всички даймио-господари остане един

Следствие: Очаква се да почнат да хвърчат даймио-глави

Второ следствие: Първи ще го отнесат по-дребните даймио.

Гледаме

Сега за войната. На 11 май украинската армия достигна нивата на дневни загуби, предвидени за настоящия юруш. Ще смятаме, че юрушът е започнал тогава. Припомням ви, че прогнозирах тримесечен юруш с решаващ първи месец, в който украинската армия се очаква да заема по 12-13 квадратни километра на ден и да загуби 30 000 човека безвъзвратни загуби, 150 танка, 150 оръдия и 300 бронирани машини.

Днес е ден 6-ти на юруша. Загубите в жива сила и техника са около прогнозираните, заетата площ е доста по-малко от 60 квадратни километра. Днес по план трябва да стане около 72 квадратни километра. Има забавяне спрямо плановете на протичане на юруша. Това е благоприятно за руската страна. Гледаме.

Основното сражение засега е при Бахмут. Самият град е пред падане. Украинците опитват флангови атаки, но руснаците просто се оттеглят на втората отбранителна линия, която е много по-солидна от първата.

Старо правило е, че когато очакваш нападение, може да очакваш, че ще ти заемат първата отбранителна линия и затова правиш мощна втора отбранителна линия. Тъй че пробив в руската отбрана по фланговете няма, което позволява на „Вагнер“ да продължи изтласкването на украинската армия от града. Месомелачката там започна да работи на двойни обороти, украинците хвърлиха бригади, които трябваше да участват в юруша на юг.

Предстои интересен месец, не само при Бахмут. Модерните системи за проивовъздушна отбрана не успяха да предпазят Киев от руските ракети нощес.

Руснаците взривиха няколко големи склада с боеприпаси, което се очаква да затлачи юруша. Това всъщност е и руската тактика – да затлачат юруша през първия месец, да обезкървят украинската армия, като унищожат пушечното месо и да унищожат и предоставената западна техника.

След което на пациента пак ще трябва да му се влива от системите, че да се поддържа животът му.

Та, докато юрушът си върви съгласно прогнозите, правим анализи съгласно Клаузевиц.

И тъй юрдечета мои крякащи – Карл фон Клаузевиц (ден 14)

Днес нещо интересно за тези, които си мислят, че Клаузевиц бил остарял като концепция. Към неточността на сведенията за количеството войски на неприятеля, пише Клаузевиц, се добавя това, че слуховете, са винаги преувеличени. Човешката тълпа е боязлива по природа и винаги преувеличава опасността. Така у пълководеца се създава погрешна представа за силите на неприятеля и това е още един източник на неговата нерешителност.

Трудно е да се оцени размерът на катастрофата, която може да настъпи поради недостатъчна осведоменост, пише Клаузевиц и продължава, че е важно да има предварителна подготовка за такава неосведоменост. Всички сведения трябва да се подлагат на строга критика.

Това е сухата теория за днес. Да видим как това се прилага към настоящата война. Украинците заливат света със слухове.

Най-великият слух е за малките украински загуби. Фактчекерчетата сладко спят, но това е друга тема. Сега върви активна пропагандна обработка за очаквания велик юруш. Виждате обаче, че пропагандния балон тук почва да се спихва. Юрушът не е това, което ни представяха. Немедлено трябва да започнат крупномащабни настъпателни действия иначе пропагандни балон за юруша ще гръмне. Руската пропаганда е ограничена, медийните и средства просто бяха спрени.

Не лош ход, но като се дъниш по фронтовете, хората усещат, че нещо не е така и търсят да се информират. Така, дори, отслабена, руската пропаганда е доста ефективна. И ако проблемите с юруша продължат, ще става още по-ефективна.

У нас – отдавна съм ви писал – цари пълна пропагандна аматьорщина. Вместо да се изработи национална линия на пропагандата, отчитаща спецификата на българското население, е оставена да се лее украинската пропаганда, която е насочена към хора, непосредствено засегнати от войната и американската, която се прави за хора, които и до днес не са наясно, къде е Украйна.

Вместо пропаганди самураи имаме пропагандни юрдеци. Какво се чудите на резултата тогава. Той си е закономерен. Има

Закон на Витанов: Неверието у народа е пропорционално на калпавата пропаганда

Та това ни подсказва Клаузевиц. Ама кой да слуша. Той, Клаузевиц, видите ли, остарял концептуално. Ами тогава слушайте Крякан фон Юрдековиц Хаджи Шадраван хаджи Юрдеков. Много ще прокопсате.

Но да спрем дотук. Гледаме

Хвърляме и едно око към Крякан фон Юрдековиц за анализ за войната. И днес няма-а-а. Кряканчо не може горкия анализи да прави. Кряканчо може величествено да бълбука калта в локвата, като изпуска въздух от човката. И толкоз. Никаква фантазия, никаква креативност.

И днес вариации на тема - Витанов бил грозен и глупав. Ами какво да правим, това е положението. Не може всички да са умни и красиви, да бълбукат калта и да ходят на хаджилък до шадравана и обратно. Трябва да има и глупави и грозни като Витанов, дето да посвършват и някоя работа.

Следват рубриките

Политологията –(Ден 134)

Караме нататък с видовете политически конфликти. Имаме тук 12 ъгъла и методиката я знаете – тичаме по ъглите и гледаме какво има там. По 3 ъгъла на ден.

Най-напред тичаме към ъгъл номер 4, на който пише: форма на проявление на конфликта. Значи съдържанието на конфикта е едно, а формата му на проявление е друго нещо. Има две чисти форми на проявление на конфликта – мирна и немирна форма. Другите корми на проявление са карашик от нам колко си процента мирно проявление и 100 – тези нам колко си процента немирно проявление.

Отиваме към ъгъл номер 5 – степен на откритост на конфликта. И тук чистите форма са две – латентен и открит конфликт. И пак най-разни карашици са възможни.

В ъгъл номер 6 ни чака класификацията по количество участници в конфликта. Разбрали сме се, че конфликтите на човек сам сас себе си (монополярните) ще ги обсъждаме, когато почна да ви разправям за психологията. Други видове конфликти са биполярните – двама участника и мултиполярните – повече от двама участника.

Това е теорията. А какъв е нашият тригодишен политически конфликт? Участниците в него не са се сбили, убити няма. Значи можем да го определим като мирен. Сега обаче, нашите юнаци разбраха, че конфликтът може и да е карашик, тъй че ако вземе да се реактивира, може и процент немирност да влезе в микса.

Виждате ли колко нежно и научна, през микса, се опитвам да ви кажа нещо. Конфликтът си е открит, обаче като гледате, покрай него се зачекват още латентни конфликти и той се разраства. С разрастването расте и количеството участници. Нали прочетохте по-горе закона на Витанов за броя на останалите даймио-господари в края на кризата. Има такъв закон и за конфликта

Закон на Витанов за края на мултиполярните конфликти: Мултиполярнит конфликт завършва когато основните участници в него останат трима, после двама и накрая – остане един.

Та, така – у нас броят на участниците още расте. Е-е-е-е, ще има да погледаме театро още значи.

Хайде стига за днес.

Следва малко социална динамика от книжката

ВИТАНОВ, СОЦИАЛНА ДИНАМИКА БЕЗ ФОРМУЛИ 2008 ГОДИНА (ден 6)

.... Опитите да наложиш на една система по метода на пробите и грешките,винаги пропадат....

Цитирам, бе, цитирам проклетника Витанов от горната книжка. Писано преди 15 години.

Страница 23 от книжката. Който я има, веднага ще каже от кой интересен човек е този цитат. Ама е прав човекът. Системата проба-грешка винаги се дави в българското клокочещо блато. Ето – проба е да се пусне в действе устата кагемуш вместо мълчалива кагемуша. Грешка. Кагемушата трябваше да мълчи като Габровски.

Сега трябва да се излиза от ситуацията. Проба – пробваш да се разбереш с червената даймио-господарка, като същевременно прибутваш Истанбулска конвенция и проджендърска кагемуша. Пак грешка – червената даймио-господарка не ща да дава ключа към кабинета.

Спираме за днес. Утре за битието и небитието и може ли да възникне всичко, което може да си представим.

Следва рубриката

Въпросите и отговорите на Витанов

Колко дни вече е валидна прогнозата на Витанов за болници, празни от Ковид – 299. Я-а-а-а-а, станаха 9 месеца, Още 1 ден и ще станат 10 месеца.

Колко дни вече е валидна прогнозата на Витанов, че няма да има дифузно разпространение на Ковид вируса – 403. 1 година и 38 дни – над 13 месеца значи Вече имаме прогноза на Витанов, чиято валидност доста прехвърли 1 година. Че и 400 дни Летвата за тези, които ще анализират и прогнозират следващите пандемии е вдигната доста високо. И още ще се вдигне.

Та в тая рубрика подкарахме теорията и практиката на конфликта.

Въпрос – а какво определя статуса на участниците в конфликта? Тук обсъждаме основните участници в конфликта. Другите 4 категории ги оставяме на мира. Та, може да си мислите, че статусът на участника в конфликта зависи от ролята му в социалната система, положението му в общество или в системата на междуличностните отношения, свързани с конфликта.

Тъй, вярно е, но това са повече статични характеристики на статуса. Има и динамична характеристика, която се казва ранг и се формира в процеса на развитие на конфликта. Рангът зависи от възможностите, които пригежава участникът в конфликта — физически, интелектуални, материални, личностни, социални. Тези възможности на основния участник в конфликта се състоят както от възможностите на разглеждания основен участник в конфликта, така и от възможностите на поддръжниците му.

Тази поддръжка е страшно важна за развитието на конфликта и може да е както директна, така и индиректна (през средствата за масова информация например).

Като гръмна настоящия нашенски политически конфликт имаше двама скрити участници със свръхвисок статус — кравичката Му и мечокът Миша. Имаше двама участници с висок статус — президенът и тогавашния министър-председател. Компонентата на статуса, наречена ранг, се менеше. Да речем, рангът на президента в тоя конфликт, се промени.

Тук имаме дрифт от ранг на основен участник към ранг на занимаващ се с последствията от кашата. Рангът на тогавашния министър-председател си остова ранг на основен участник в конфликта. Имаме повишен ранг на другите основни участници в конфликта — тия, които дойдоха на вълната на поддръжка по линията — пльос шкембето на павето. Пред очите ви се мени рангът на участие в конфликта на главния прокурор.

И тъй, увъртаницата става все по голяма. А кравичката кротко си пасе и мецана гледа за медец. Какво ги нтересува тях, че някаки дребни животенчета се карат за лешник. Тях най-ги интересува Червената планина, в която живее драконът. Но това е съвсем друг план на събитията. Наште бобри, катерички, съсели, хамстери и каквото се сетите там, ги интересува лешника.

Хайде стига за днес, че почва парламентарният театър, а той не е за изпускане.

Желая здраве и успехи и нека вирусите и войната да ви подминават.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук