Проучване: Българското образование се влошава
Димона Чилингирова все още вярва в българското образование. Ето защо пред нея никога не е стоял изборът в България или в чужбина. Тя следва „Английска филология” в Алма матер.
„Първо, да учиш в чужбина е голяма финансова тежест. И не го намирам за недостатък, че не съм заминала. Мисля, че взех правилното решение”, категорична е тя пред bTV.
Студентката смята, че и тук ще натрупа достатъчно знания, за да бъде конкурентоспособна на пазара на труда. „Не мисля, че ако аз искам да се развивам, ще бъда по-малко от човека, който е завършил в чужбина”, смята Димона. Но голяма част от младите българи не мислят като нея.
Атанас Събев завършва право в Харвардския университет миналата година.
„Определено мисля, че спечелих много от тази магистратура”, заяви той. Преди това е учил и в Софийския университет. Разликата в обучението за него е осезаема.
„На Запад следването е много практически ориентирано. Това е нещо, което в България го няма. Тук методологията е много стара”, посочи Атанас.
Според Христо Бояджиев от сдружение „Тук-там” опитът в чужбина не е панацея.
„Това не значи, че ние с този опит непременно променяме България, но това е полезен опит и ценна добавка, която една компания, оперираща на международния пазар, много цени”, категоричен е той.
Всяка година между 4 и 6 хиляди българи избират университет на Запад.
„Най-популярните държави продължават да бъдат Великобритания, Холандия, Англия, следвани от страни като Дания, Италия, Испания”, изреди Ели Тончева, управител на агенция. Най-предпочитаните специалности са в сферата на биомедицината и фармакологията, както и инженерните и компютърни специалности.
Последвайте ни
0 Коментара: