Насилието в Барселона за референдума беше абсолютно излишно, категоричен бе в "Денят на живо" по Канал 3 Димитър Гърдев, експерт по международна сигурност и дипломат. "Сега мирът, консенсусът в Испания е нарушен. Трябва да има европейски инициативи, защото диалогът в Испания е приключен - ето, ще има обща стачка", сподели експертът.
 
"Гледах с безпокойство как предишните дни в Барселона акостират кораби и се сваля тежка полицейска техника, приличаше на десант", сподели той.

"В Каталония има местна полицейска сила, те защитаваха хората, срещу които грубо се действаше от националната полиция на Испания. Което бе абсолютна грешка на премиера на Испания Мариано Рахой", подчерта Димитър Гърдев.
 
Той припомни, че Испания бе една от 4-те европейски държави (заедно с Румъния, Гърция и Кипър), които не подкрепиха независимостта на Косово: "Тяхното безпокойство бе, че това може да се случи и в Барселона". 
 
Грубата намеса на Националната полиция и Цивилната гвардия, командировани в Каталония, обедини всички каталонци - и сепаратистите, и тези, които не желаят отделяне от Испания, посочи експертът.
 
"В тези събития по някакъв начин Каталония се обедини в желанието си да се противопостави на Мадрид, от солидарност да бъдат единни, да са каталонци, те се противопоставиха на това, което се случи", каза Димитър Гърдев.
 
Той припомни, че партията на премиера на областта Карлес Пуджемонт има столетна история и е изключително добре подкрепена финансово.
 
"Каталония е една от най-богатите испански провинции, заедно със страната на баските и Мадрид. Грешките на испанското правителство поставиха държавата пред голямо изпитание, ще видим как ще бъде разрешено това", не пожела да се ангажира с точни прогнози той.
 
Според Димитър Гърдев Европа е можело да бъде далеч по-активна за разрешаването на кризата между Барселона и Мадрид, вместо само да се констатира от Европейската комисия, че референдумът е незаконен.
 
"Нямаше как да има друга реакция на Европа - Испания има конституция, според нея не може да има референдум в една отделна област", изтъкна Димитър Гърдев.
 
"Обединена Европа губи от референдума, печелят националистите. Загуби позицията, която трябваше да бъде на обща Европа - за общ европейски дом. Можеше да бъде по-активна ролята на европейските органи и Европейската комисия." 
 
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!