Роден икономист шокира с анализ за войната в Украйна: Западът изстреля последния си патрон
Страните от НАТО и ЕС нямат вече полезен ход срещу Москва, ще бъдат много по-склонни да седнат на масата на преговорите, отколкото преди, смята доц. Григор Сарийски
Западът изстреля последния си патрон срещу Руската федерация с това, че се блокираха активите на Централната банка, така че вече няма полезен ход. Сега Западът ще бъде много по-склонен да седне на масата на преговорите, отколкото преди няколко дни. Това коментира в ефира на Нова нюз доц. Григор Сарийски.
Пазарите и международната инвестиционна общност очакват край на войната. Това, че не можем да преминем към нормален икономически живот, означава, че кризите, започнали още от 2008 г. не са отшумели, посочи той.
То се наслояват криза върху криза. Според мен не случайно бе избран моментът, в който Путин предприе своята атака - с тази мисъл, че Западът няма с какво да му отговори, посочи доцентът.
Не може Русия тотално да се изключи от системата суифт, защото това означава Европа сама себе си да застреля. Ако само веднъж кранчето спре от едната или от другата страна, това означава, че Европа остава на тъмно буквално за дни. Така че това е един апокалиптичен сценарий, допълни той.
Увеличението на цените в България ще продължи, прогнозираха още Сарийски и Румен Гълъбинов. „Поскъпването на суровините нанася удар върху производството на изкуствени торове. Това означава по-лоши реколти, недостиг на стоки и ръст на цените”, обясни Сарийски.
На фона на това тенденциите на международните пазари намекват, че очакванията са за скорошно решение на конфликта в Украйна.
„Инерцията на поскъпване се забавя. Очакванията са спорещите страни да седнат на масата за преговори и конфликтът да се прекрати”, добави Гълъбинов.
По думите на Сарийски по-сериозни санкции върху Русия биха имали последици в Европа. „По-строги санкции биха означавали опасност да останем без ток и газ. Русия може да издържи известно време с тези санкции, Европа обаче няма да успее”, уточни икономистът.
Румен Гълъбинов обърна внимание, че алтернатива биха могли да бъдат източниците на втечнен газ. „Не е ясно дали те ще успеят да покрият нуждите на Европа, тъй като досега винаги втечненият газ се е ползвал като допълващ”, обясни той.
Икономистите са на мнение, че край на военните действия, ще повлияе положително и на международните пазари.
Последвайте ни
5 Коментара: