На 24 октомври в Русия за пореден път отбелязаха Деня на подразделенията със специално предназначение. На тази дата през 1950 г. министърът на отбраната на СССР маршал Александър Василевски подписал документ, според който се сформират 46 роти със специално предназначение при общовойсковите и механизираните армии.
Спецназът на Въоръжените сили на РФ е преди всичко армейският спецназ. Неговото предназначение винаги е било разузнаване в тила на противника, унищожаване на средства за ядрено нападение и други диверсионни акции.

Основните особености на тези подразделения е не многоброен състав, съвършена подготовка, внезапност, инициативност, бързина, съгласуваност на действията, умело използване на въоръжението и защитните възможности на местността, времето на денонощието и метеорологичните условия. С години еволюция претърпяха технологичната база, структурата и количественият състав, обаче се запази концепцията за войските спецназ.

За изминалите 66 г. руският спацназ е привличан за бойни операции на териториите на Ангола, Мозамбик, Етиопия, Никарагуа, Куба, Виетнам, Афганистан и „други страни от Азия, Африка, Латинска Америка. Налагало се да действа и в Европа.

За много от операциите зад граница и досега не се говори. Сред публично най-известните са от 1968 г.

През май 1968 г. руски спецназ с численост едва от 10 души атакувала секретен американски обект на територията на Камбоджа на 30 км от границата с Виетнам.

Американците използвали камбоджанската база за прехвърляне във Виетнам на разузнавателни групи и търсене на свалени пилоти. В постоянна бойна готовност за излитане там се намирали 16 вертолета от различен клас и предназначение. Главна цел на спецназа на ГРУ станали машините, които имали на борда си уникална система за насочване към цел и управляеми реактивни снаряди.

След 25-минутен бой един вертолет „Кобра” е отвлечен във Виетнам, останалите са унищожени. Базата загубила около 20 души от личния си състав.

През август 1968 г. е проведена най-голямата операция на руския спецназ в Европа, след като страните от Варшавския договор взели решение за инвазията в Чехословакия.

Самолет с отряд от спецназа кацнал на пражкото летище и го превзел за 9 минути. След това съветското командване прехвърлило на летището въздушнодесантна дивизия.

В края на 1979 г. властта в Афганистан е узурпирана от Хафизула Амин, който получил образование в САЩ и подозиран за връзки с ЦРУ. Този факт, както и метежите в правителствената армия и въоръжените изяви на опозицията предопределили вземането на погрешното решение за влизане на съветските войски в Афганистан.

На 27 декември спецназът на ГРУ съвместно с подразделенията „Гром” и „Зенит” (бъдещите „Алфа” и „Вимпел”) за 43 минути превзели с щурм добре укрепения президентски дворец Тадж Бек. Загиват петима спецназовци и предвождащият щурма полковник Бояринов. Така започва афганистанската война за СССР.

В Афганистан през зимата на 1987 г. съветските спецназовци успели да заловят действащ екземпляр на американски преносим зенитноракетен комплекс (ПЗРК) FIM-92 Stinger (Жало), който да първи път е забелязан в Ангола в края на 1970-те години. Заслугата е на групата от спецназа на ГРУ под командването на старши лейтенант Владимир Ковтун.

От този ПЗРК съветската авиация понасяла сериозни загуби. Заловената ракета разкрила механизма и алгоритъма си на действие, което позволило да се разработи технология за противодействие.

Почти 10 г. в сложни условия спецназът пресичал пътищата за снабдяване на афганистанските метежници с оръжие, боеприпаси и материални средства основно от Пакистан.

В постсъветските времена спецназът отново станал необходим. От него се нароили подобни структури във ФСС (Федерална служба за сигурност), МВР, МИС (Министерство на извънредните ситуации), Министерство на правосъдието. В зависимост от ведомствената принадлежност тези формирование изпълняват различни задачи.

През септември 2004 г. по време на щурма на завладяното от терористите училище в град Беслан загиват 10 служители от спецназа на Федералната служба за сигурност това са най-големите загуби на съветския/руския спецназ. Загиват командирите и на трите щурмови групи – двама от „Вимпел” и един от „Алфа”. Заедно с тях „Герой на Русия” става и един лейтенант, прикрил с тялото си трима заложници от хвърлена граната от терористите.

Стремителното развитие на високите технологии не променя предназначението на руския спецназ и тежестта на този краен аргумент в съвременната геополитика.

Екип на БЛИЦ