Шведски експерт: Русия е "губеща военна свръхдържава", а РЕБ е ахилесовата пета на армията ѝ
Експертът смята, че интензивното използване от Москва през последното десетилетие на евтини и достъпни решения, които бяха от значение по време на Студената война, се дължи на невъзможността да се "върви в крак с развитието на западните военни технологии".
„Най-вероятно Русия ще продължи да следва същия път, но не със същите темпове, както през последните десет години. Те работят не само за това как да заглушат електрониката, но и за това как да я унищожат. Електронната война е средство за руснаците да премахнат недостатъците на традиционните оръжия. Така те продължават да се стремят да станат военна суперсила, но от позицията на губещи”, отбелязва Кьоелен.
През юни 2018 г. обаче анализаторът Самюел Бендет от Центъра за военноморски анализи на САЩ заяви, че руските технологии за РЕБ изпреварват американските и представляват особена заплаха за силите на Пентагона и НАТО в Европа.
Президентът на Академията за геополитически проблеми (АПН), доктор на военните науки Константин Сивков отбелязва от своя страна, че разрушаването на информационната радиоелектронна инфраструктура на американската военна техника "нивелира своите бойни качества".
Американското издание The National Interest пък посочва, че използването на ударни мини дронове в РЕБ за унищожаване на вражески групировки е по-изгодно, отколкото използването на по-скъпи ракети.
Неслучайно в понеделник руският министър на отбраната Сергей Шойгу на заседание на комисията по отбрана към Държавната дума изнесе данни, че през 2019 година руската армия за първи път ще получи ударни безпилотни летателни апарати със среден обсег.
За 6 години във ВС са формирани 38 военни части на въоръжение на които се намират повече от две хиляди съвременни дрона, поясни той. По думите му, че качественият скок в сферата на безпилотната авиация е осигурил нови възможности за разузнаване и поразяване на обекти на противника./БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: