Горица Грънчарова-Кожарева е може би е най-малкото зло, от което президентът можеше да избере в рамките на краткия списък, с който разполага. Това каза доц. Николай Димитров, социален психолог в ефира на "Фокус“.

По думите му след оттеглянето на кандидатурата на Димитър Главчев, Горица Грънчарова е останала единственото име, на което президентът би могъл да се спре.

"Тя е по-слабо идентифицируема с някаква политическа сила, за разлика от подуправителите на Българската народна банка“, посочи доц. Димитров.

Според него разумният подход при съставяне на кабинет от Горица Грънчарова би бил тя да запази по-голямата част от министрите от сегашния служебен кабинет. "Това би било и най-лесният вариант в толкова кратък срок.

Ако си дадем сметка, че президентът й даде на практика само една седмица, тя няма как да състави правителство от нулата, било то и служебно, защото много хора няма да имат готовността току-така да рискуват и спокойствие, и репутация, за да се включат в едно служебно правителство“, поясни доц. Димитров.

Немалка част от министрите вече са изразили готовност да останат на постовете си и в кабинета "Грънчарова“, отбеляза той. Служебните министри трябва да гарантират плавно преминаване на работата от един кабинет в друг.

"Фокусът би бил да видим кои ще бъдат трите ключови назначения – на вътрешния, на външния министър и на министъра на отбраната“, посочи Николай Димитров.

Той отбеляза, че името на сегашния министър на вътрешните работи Калин Стоянов още от самото начало се е превърнало в ябълката на раздора.

"Някои политически кръгове упорито се опитват да го изхвърлят от състезанието, а в същото време виждаме протести на полицейското съсловие, което одобрява нещата, които той прави за служителите на МВР.

Ще се види дали политическото противопоставяне ще надделее, или професионалното мнение на съсловието в МВР. Но ако трябва да бъдем честни, МВР и вътрешният министър не са чак толкова ключови за изхода от парламентарните избори.

Купеният вот, корпоративният вот се решават много далеч от местата, които МВР би трябвало да пази и да следи за честността на изборите, те не се решават в секционните комисии“, коментира доц. Димитров.

Изключително важен в този момент според него е и постът на външен министър.

"Той е натоварен с това да осигури процеса по организацията на изборите в чужбина. Партньорите ни в Европейския съюз и в НАТО се измориха от това да нямаме пълноценен външен министър, с когото да разговарят на международно ниво.

Трябва да се търси външен министър, който да може да участва във външнополитическите процеси“, подчерта Николай Димитров.