След падането на режима в Сирия: Кой ще вземе властта
Има шансове за бежански поток, но той ще е обратно към Дамаск, смята проф. Владимир Чуков
След падането на режима в Сирия, кой ще взема властта в близкоизночната държава след изчезването на Башар Асад?
Темата коментираха в ефира на Нова тв арабистът проф. Владимир Чуков и бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
„Една от версиите е, че едва ли не Сирия ще се превърне в ислямистка и джихадистка държава. Мисля, че това са пресилени неща. Вече дори от външно министерство на Русия и Джо Байдън не ги нарича джихадисти", коментира Чуков.
„В момента се правят огромни усилия да се запази реда и спокойствието след превземането на Дамаск. Желанието е министър-председателят да остане на своя пост. Има напрежение в големите губещи – Иран и Русия.
„Хизбула” беше един от големите помощници за запазването на властта на Асад още преди 10 години. Тяхното обезглавяване доведе до максималното му отслабване и преместването му на части към Ливан.
Русия изцяло е ангажирана с войната в Украйна. Искат да спечелят колкото повече позиции, за да може след 20 януари да имат възможност за по-сериозни преговори. Двата основни поддръжници на Асад в един момент отслабиха своите позиции”, твърди Керемдчиев.
И поясни, че семейството на Асад от доста време е в Русия. Според Чуков има тотална рухване на сирийската армия. По думите му има шансове за бежански поток, но той ще е обратно към Сирия.
„Искат да се завърнат в своите домове. Доколко те съществуват, е отделен въпрос. Асад издаде интересна наредба. Ако до три месеца властите не видят, че живее някой в дадения дом, го конфискуват”, каза още той.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: