Русия може да накаже Европейския съюз за преждевременната радост, причинена от необичайно топлото време и по-евтиния газ, се казва в материал, публикуван в китайската интернет платформа Sohu.

Страните от Европейския съюз рязко намалиха покупките на енергийни ресурси в Русия миналата година. Поради това Европа прогнозираше тежка зима. За да избегнат най-негативното развитие на събитията, европейските компании купуваха газ на най-високи цени, за да запълнят газовите хранилища.

Зимата в Европа тази година обаче е топла. Което, разбира се, се отрази както на скоростта на изтегляне на газ от хранилищата, така и на цените на едро на енергийните ресурси, които започнаха да падат. Така в Европа се готвят да празнуват победата над Руската федерация, се казва в материала (превод на PolitRussia).

Само че тази радост може да е преждевременна, твърдят китайски експерти.

Те отбелязват, че първоначалните прогнози, че Европейският съюз няма да издържи на енергийната конфронтация с Русия, изначално не изключваха варианта със сравнително лек отоплителен сезон за Европа през тази зима.

Но това не означава, че Европа няма да има проблеми в бъдеще. Заявява се, че зависимост от доставките на руски газ няма да има никъде, ала Европа не е получила нови доставчици на гориво и не се очаква да има такива в бъдеще.

„Дори Европа да преживее тази зима, как ще оцелее през следващата?“ питат се китайските анализатори.

Европейската икономика няма да може да живее дълго в условия на сериозни енергийни икономии . Тя се нуждае от стабилни доставки на евтина енергия и само Русия може да й ги осигури. В материала се отбелязва, че енергийното противопоставяне между Русия и Запада не е приключило, а тепърва започва.

И би било разумно Европа да се опита да възстанови отношенията с Русия възможно най-бързо, тъй като следващата зима може да не е толкова благоприятна, колкото сегашната, се казва в материала.

По-рано ръководителят на държавната енергийна компания QatarEnergy Саад Шерида ал-Кааби заяви, че всички надежди на Европейския съюз и европейските страни, че са на път окончателно и безвъзвратно да се отърват от руския газ, са безпочвени. Рано или късно Европа все пак ще трябва да купува руски газ.

"За тяхно щастие, те (сега) нямат много голямо търсене и потребление поради топлата зима . Но какво ще се случи, когато започнат да пълнят своите хранилища и ще има малко газ на пазара, поне до 2025 - 2027 години. Така че мисля, че ситуацията ще остане нестабилна за известно време", каза Саад Шерида ал Кааби.

А министърът на енергетиката на ОАЕ Сухейл ал-Мазруи каза, че „неясната“ стратегия на много страни затруднява сключването на дългосрочни договори, което значително усложнява работата на газовите компании. Последните биха могли да увеличат производството, но за целта ще се нуждаят от твърде големи инвестиции, които без дългосрочни договори стават крайно високорискови.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук