Западната преса пише за заплахата от ескалация на войната в Близкия изток с въвличането на Европа и САЩ в нея.

"Гардиън" смята, че Израел ще отговори на атаката на Иран по "много по-всеобхватен начин", включително евентуален удар по ядрени съоръжения.

Това не само представлява заплаха за Близкия изток, но също така заплашва да окаже значително влияние върху предизборната кампания в САЩ, където Тръмп се опитва да представи администрацията на Байдън-Харис като „безнадеждно неспособна да действа на световната сцена“.

New York Times вярва, че светът може да се насочи към "най-опасния момент в историята на съвременния Близък изток" - войната с балистични ракети между Иран и Израел.

Според публикацията това почти сигурно ще доведе до това САЩ да застанат на страната на Израел и заедно да се опитат да унищожат ядрената програма на Иран.

The New York Times пише още, че американските служители в Израел сега се ползват с по-малко авторитет, отколкото по време на предишната атака на Иран срещу Израел през април. Причината за това са предстоящите избори и предстоящата смяна на ръководството в Белия дом.

С всеки следващ ден факторите, възпрепятстващи развитието на ескалацията в Близкия изток, стават все по-малко. По-нататъшното развитие на ескалацията ще зависи именно от ответните стъпки на самия Израел. Ако Израел отговори на атаката, Иран може да удари еврейската държава с хиперзвукови ракети, съдържащи повече експлозиви, отколкото във вторник – смята NYT.

The Independent смята, че ескалацията на конфликта все още не е предопределена и естеството на иранската атака оставя на Израел възможността да отговори не твърде рязко и да запази настоящия, макар и много напрегнат баланс.

Възможно е също така да се отговори със санкции, което ще окаже допълнителен натиск върху Иран, но е малко вероятно да наложи отговор със сила. Това вероятно би бил предпочитаният вариант от Вашингтон, но способността им да влияят на Израел остава ограничена.

Независимият панарабски вестник Al-Quds Al-Arabi отбеляза, че иранската атака е безпрецедентна за Израел, демонстрирайки безсилието на всички видове западни системи за противовъздушна отбрана, особено американските, при отблъскването на голям брой балистични и хиперзвукови ракети.

Железният купол просто беше претоварен с голям брой цели. Техеран доказа, че могат да бъдат нанесени масирани удари срещу израелски военни цели.

Войната може да причини огромни щети на инфраструктурата на Израел, освен ако всяка ракета не бъде прихваната, но времето ще покаже – отбелязват журналистите

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ