Иран се готви за новия кръг американски икономически санкции, пише "Гардиън".

Британското издание отбелязва, че връщането на санкциите е утежнило икономическите проблеми на Иран, хвърляйки в паника националната му валута. Налагането на санкциите съвпада и с улични протести, породени от недоволство от икономическата ситуация, липса на социални и икономически свободи и засилващи се предизвикателства в сферата на околната среда, станали причина за предупреждения, че Иран е на ръба на политическа и икономическа пропаст, коментира вестникът.

Доналд Тръмп подписа указ за връщане на санкциите срещу Иран - решение, за което Европейският съюз изрази дълбоко съжаление, пише "Индипендънт". Вестникът отбелязва, че правителството на САЩ упражнява натиск върху отделни страни да спазват санкциите и да спрат напълно вноса си на петрол от Иран. Много страни, сред които Индия, вторият по големина вносител на ирански петрол след Китай, започнаха да намаляват обемите, които купуват, отбелязва вестникът.

"Вашингтон пост" коментира, че заради санкциите ясно са изпъкнали различията между САЩ и съюзниците им. Европейците, които са част от споразумението за иранската ядрена програма, заявиха, че ще защитят своите компании от правни последици от санкциите и ще работят за това да се запазят достъпът на Иран до финансовата система и износът му на петрол и газ, които формират сериозен дял от приходите му, пише изданието. Медията допълва, че новината от вчера за подновяването на санкциите изглежда изключва възможността за среща скоро между Тръмп и иранския президент Хасан Рохани, макар и двамата да са заявили, че са отворени за преговори.

"Ню Йорк таймс" коментира, че санкциите са засилили натиска върху Иран, но са влошили отношенията с Европа. Безсилието на европейските лидери да парират американските санкции само е увеличило разединение, съществуващо по редица въпроси, включително НАТО, имиграцията и отношенията с Русия, и това о може да навреди на полаганите в момента усилия да се намали напрежението в областта на търговията, пише вестникът. Санкциите може допълнително да раздразнят Китай и Индия, които имат съществени икономически отношения с Иран, допълва "Ню Йорк таймс".

"Файненшъл таймс" отбелязва, че решението да бъдат върнати санкциите е поредният важен етап от опитите на Тръмп да развали споразумението за иранската ядрена програма, датиращо от времето на Барак Обама, което новият президент нарече ужасяващо и едностранчиво.