Техническият университет-София преоткри своя ректор проф. Иван Кралов по нови правила
Той ще продължи да ръководи ТУ-София през следващите две години
Интересен детайл е, че жалбоподателят проф. Веско Панов няколкократно е председателствал и участвал в ежегодните комисии за актуализиране на Правилника за устройството и дейността на Техническия университет – София (ПУДТУС), регламентиращ въпросната процедура.
Освен това, в продължение на години Панов е бил един от заместниците на ректор, избран по същия този правилник. Професорът, който притежава и юридическо образование, решава да упражни квалификацията си, атакувайки Правилника за устройство и дейността на Техническия университет по съдебен ред.
Според решението на ВАС, на 24-ти януари 2022 г. се провежда извънредно Общо събрание на университета, което извършва необходимите промени в ПУДТУС и регламента за избор на ректор, удовлетворявайки жаждата за справедливост на неуморния жалбописец.
На следващия ден се провежда тайно гласуване за избор на ректор измежду две кандидатури: досегашния ректор проф. дн инж. Иван Кралов и проф. д-р инж. Валентин Колев.
От гласувалите 532 членове на Общото събрание, 349 дават своя глас за проф. дн инж. Иван Кралов, а 135 – за проф. д-р инж. Валентин Колев. По такъв начин, действащият до решението на ВАС ректор проф. Кралов печели убедително изборното състезание и по новите правила.
Той ще продължи да ръководи ТУ-София през следващите две години.
Напоследък, под ръководството на енергичния си ректорски екип, ТУ-София постига видими успехи, изграждайки междуинституционални центрове за компетентност и върхови технологии, ставайки част от Европейския технологичен университет (ЕUt+) и редица международни университетски мрежи.
Наред с БАН и СУ „Св. К. Охридски“, ТУ-София редовно е между първите три академични институции в страната по брой и размер на спечелени научно-изследователски грантове с европейско финансиране.
Оценките от институционалната и програмната акредитация на университета са винаги в челото на класациите за професионални направления, свързани с природните и инженерните науки. Очевидно ректорската длъжност става все по-апетитна цел на не винаги етични амбиции и завоевателни намерения.
Резултатът е като от шекспировска комедия – „Много шум за нищо“. Жалко за изгубеното време на съдебните органи и учените от Общото събрание, както и за безполезната шумотевица в медийното престранство.
Междувременно се оказа, че амбициозният жалбописец дал на прокурор лично Министъра на образованието и науката, защото не е удовлетворил очакването му да назначи временен ректор до избора на нов. Според МОН, казусът с ТУ-София изобщо не предполага такъв ход.
Развилата се съдебно-академична сага потвърждава за пореден път народната мъдрост: „Дано не се налага да си имаш работа със съдилища, лекари и пишман-майстори!“.
Силвия РАДЕВА, БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: