The Conversation: Ако Клинтън спечели изборите, светът ще стане много по-опасен
Тя изобщо не счита, че при прилагане на военна сила трябва да има някакви ограничения
Клинтън постоянно отстоявала позиция за прилагане на военна сила, било то в Афганистан, Ирак или Либия. „Съдейки по предизборната й програма, нищо не се е променило” – констатира Камилери.
Той обръща внимание на редица проблеми, с които Клинтън ще се сблъска, ако стане президент. На първо място става дума за влошените руско-американски отношения, чиято степен на напрежение достигна равнището от средата на 1980-те години.Ключови фактори са разширяването на НАТО и разполагането на системата за ПРО в Румъния.
Русия обаче не е единственото предизвикателство, САЩ ще имат работа с укрепващия икономически Китай, КНДР с нейните ядрени възможности и неуправляемия конфликт в Близкия изток. „Как Клинтън ще отговори на тези предизвикателства?” – пита професорът и се позовава на предизборната й програма, че тя ще заложи на силата.
В частност тя обещава да се „противопостави на Путин” и „да застави Китай да даде отговор” за всички дестабилизиращи действия. Според Камилери тези изявления са несъстоятелни.
Според него, Клинтън иска да запази доминирането на САЩ на международната арена, защото не е проумяла, че светът вече не е еднополярен и е лишен от единен център.
В рамките на този мултиполярен свят страните не всякога ще бъдат съгласни една с друга, но всяка от тях трябва да бъде въвлечена в международен диалог. В тези сложни отношения повече няма място за това, което иска Клинтън, която ще се стреми към сътрудничество, ако има общи интереси, или към конфронтация, ако ги няма.
За времето на своята предизборна кампания Хилъри Клинтън изобщо не се спря на уроците, които САЩ трябваше да извлекат след Афганистан, Ирак, Либия Сирия и Йемен. Нещо повече, решенията, които тя вземала като държавен секретар на САЩ, доказват, че Клинтън изобщо не счита, че при прилагане на военна сила трябва да има някакви ограничения.
Политологът припомня думите на Доналд Тръмп, че идеята на Клинтън за безполетна зона в Сирия рискува започване на Трета световна война. „Мечешката услуга”, която американските медии оказали на човечеството, е неспособността навреме да се осветят тези тревожни слабости на Хилъри Клинтън.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: