The Guardian: САЩ не изключват военни действия, ако Китай направи това!
„Искахме да очертаем на нашите приятели в Соломоните какви са нашите опасения“, каза Критенбринк
Посланик Даниел Критенбринк, помощник държавен секретар по въпросите на Източна Азия и Тихия океан, беше част от американска делегация на високо ниво в тихоокеанската страна миналата седмица.
Той каза, че екипът на САЩ, който е включвал и координатора на Съвета за национална сигурност по въпросите на Индо-Тихоокеанския регион, Кърт Кембъл, е провел 90-минутна „конструктивна и откровена“ среща с премиера Манасе Согаваре, в която американският екип е изложил подробни опасения относно наскоро подписаното споразумение за сигурност с Китай.
„Искахме да очертаем на нашите приятели в Соломоните какви са нашите опасения“, каза Критенбринк.
„Премиерът Согаваре посочи, че според Соломоновите острови споразумението, което са сключили, има единствено вътрешни последици. Но ние изяснихме, че има потенциални последици от споразумението за регионалната сигурност не само за нас самите, но и за съюзниците и партньорите в целия регион", каза американският представител.
Във вторник Критенбринк повтори готовността на САЩ да действат в региона, ако Китай създаде военна база.
„Разбира се, уважаваме суверенитета на Соломоновите острови, но също така искахме да им кажем, че ако бъдат предприети стъпки за установяване на де факто постоянно военно присъствие, способности за проектиране на сила или военна инсталация, тогава ще имаме значителни притеснения и ние много естествено бихме отговорили на тези опасения“, каза той.
Когато бе попитан какво може да включва този отговор, той каза:
„Вижте, няма да спекулирам и не съм в позиция да говоря за това какво могат или не могат да направят Съединените щати в такава ситуация“.
Притиснат дали ще изключи възможността САЩ да предприемат военни действия срещу Соломоновите острови, ако те станат военноморска база, и ако не станат, дали е доволен от приказките на австралийския премиер Скот Морисън, който заяви, че базата е „червена линия ” за Австралия, той каза: „Нямам какво да добавя, освен това, което вече казах.”
В изявление миналата седмица администрацията на Байдън каза, че САЩ ще „отговорят съответно“, ако на Китай бъде разрешено да установи дългосрочно присъствие на островите, като същевременно отбеляза уверенията от Согаваре, че той няма намерение да разрешава военна база.
Реториката ескалира след изявлението, като австралийският премиер Скот Морисън каза, че Австралия има „същата червена линия“ като САЩ, когато става дума за участието на Китай в Соломоновите острови, а министърът на отбраната Питър Дътън използва деня на Anzac (честване за експедиционните австралийски и новозеландски войски в Първата световна война) за обръщение в понеделник, за да декларира:
„Австралия трябва да се подготви за война“, като се твърди, че Китай е „на много целенасочен курс в момента“.
Критенбринк отбеляза също военните амбиции на Китай, като каза: „
Мисля, че в този контекст е важно да се има предвид, че знаем, че КНР [Китайската народна република] се стреми да създаде по-стабилна задгранична логистика и основна инфраструктура, която би позволила НОАК [Народноосвободителната армия] да проектира и поддържа военна мощ на по-големи разстояния."
" Затова искахме да проведем този откровен разговор с нашите приятели в Соломоновите острови. Очертахме притесненията си... и посочихме, че ще продължим да следим отблизо ситуацията и ще продължим да си сътрудничим с тях занапред.", каза още той.
Текстът на споразумението за сигурност, което беше подписано от Китай и Соломоновите острови, е таен, въпреки че депутатите от Соломоновите острови призоваха премиера да го оповести публично.
„Мисля, че е ясно, че само шепа хора в много тесен кръг са видели това споразумение. А самият премиер беше цитиран публично да казва, че ще сподели подробностите само с разрешение на Китай, което според мен също е източник на безпокойство“, каза Критенбринк.
Въпреки това, проектът на сделката беше изтекъл в социалните медии миналия месец и съдържаше разпоредби, позволяващи на Китай да „направи посещения на кораби, да извършва логистично попълване и да има кацане и преход на Соломоновите острови“.
Критенбринк каза, че „Съединените американски щати не искат от страните да избират между Съединените щати и Китай или някой друг“.
Но добави, че САЩ уж се интересуват от насърчаването на „проактивна визия за споделените интереси и принципи, които вярваме, че са жизненоважни за всички наши приятели в целия регион“.
Последвайте ни
2 Коментара: