The Hill: "Последната битка" на Столтенберг ще бъде защитата на Украйна от Тръмп
Надявам се, че ще се придвижим напред към консенсус и след това ще имаме споразумение до срещата на върха
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг залага на своето наследство, за да подсили международната подкрепа за Украйна в борбата ѝ срещу Русия. Последната "битка" на Столтенберг ще бъде защитата на Украйна при евентуално преизбиране на Доналд Тръмп, пише The Hill.
Генералният секретар, който ще се оттегли от поста си по-късно тази година след десет години начело на алианса, предлага на 32-те страни членки на НАТО план за създаване на петгодишен фонд за Украйна в размер на 100 млрд. евро и НАТО да поеме ръководството на ръководената от САЩ група "Рамщайн" - месечната среща на повече от 50 държави, които координират доставките на оръжие за Киев.
Идеите, които поставят Европа в по-водеща роля по отношение на нейната сигурност, са породени от безпокойството, че САЩ може да се окажат по-малко надежден партньор в бъдеще, пише "Фокус".
"Това не е само защита от Тръмп, но и защита от САЩ в някои отношения", смята Джим Таунсенд, старши научен сътрудник в Центъра за нова американска сигурност (CNAS) и бивш високопоставен служител на Пентагона, занимаващ се с НАТО.
"Това е Европа, която се сблъсква с идеята, че - независимо дали става дума за Тръмп, за републиканците в Камарата на представителите, за прекомерното натоварване на американската армия или за каквото и да е друго - Европа трябва да се активизира."
Задачата на Столтенберг е да има консенсус между членовете на алианса и обявяване през юли във Вашингтон на годишната среща на върха на НАТО и отбелязване на 75-годишнината от създаването му.
"Надявам се, че ще се придвижим напред към консенсус и след това ще имаме споразумение до срещата на върха", заяви Столтенберг в сряда в Брюксел преди срещата на външните министри на страните от НАТО.
Стремежът на Украйна да се присъедини към НАТО
Залогът за срещата на върха е голям след публичното напрежение на срещата на върха на НАТО през 2023 г. във Вилнюс, Литва, където украинският президент Володимир Зеленски упрекна САЩ и други държави членки, че са задържали конкретно предложение за приемането на Киев в алианса.
САЩ и Германия са най-решителните противници на това Украйна да получи предложение за присъединяване към НАТО до срещата на върха във Вашингтон.
"Украйна ще стане член на НАТО. Нашата цел на срещата на върха е да помогнем за изграждането на мост към това членство", заяви Блинкен пред репортери в четвъртък в Брюксел.
Поддръжниците на Украйна от месеци работят върху изработването на идеи за това как НАТО да заеме по-силна позиция в подкрепа на Киев на фона на разломите и подводните камъни пред групата.
Но осъществяването на фонд от 100 млрд. евро, координирането на даренията на оръжия и институционализирането на програма на НАТО за обучение на украинските сили ще постави НАТО в по-пряка конфронтация с Русия и ще отбележи значителна промяна в досегашната предпазлива роля на алианса.
САЩ и други западни съюзници, опасявайки се да не провокират руския президент Владимир Путин, в продължение на две години се стремяха да постигнат известна дистанция между алианса и Украйна, за да не предизвикат реакция от страна на Москва.
Това обаче предизвика напрежение сред балтийските, полските и украинските официални лица, които твърдят, че присъединяването на Киев към НАТО е единствената гаранция срещу повторното нахлуване на Путин в Украйна, ако някога бъде постигнато примирие, прекратяване на огъня или мирно споразумение.
Съпротива в НАТО
Столтенберг ще бъде изправен пред предизвикателството да привлече всички членове на алианса.
Унгария се разглежда като най-голямата пречка, като унгарският външен министър Петер Сиярто отхвърля предложенията на НАТО .
Словакия също може да се окаже съпротива. Парламентарните избори през септември дадоха победата на крайнодясното правителство, което промени позицията на Братислава като по-приятелска към Москва.
Словашкият външен министър Юрай Бланар се срещна с руския външен министър Сергей Лавров в Турция миналия месец в рядка среща на високо ниво между държава членка на НАТО и ЕС и Русия.
Испанските и италианските външни министри също изразиха загриженост относно подробностите на предложенията, относно това колко страни ще трябва да вложат във фонда от 100 милиарда евро, те са загрижени за дублирането на финансирането за Киев, което се предоставя на двустранна основа и от ЕС.
През февруари ЕС одобри четиригодишен пакет от помощи от 50 милиарда евро.
САЩ са загрижени за предложението за среща в "Рамщайн"
Администрацията на Байдън изразява загриженост относно преместването на Контактната група за отбрана на Украйна, известна като групата "Рамщайн", под ръководството на НАТО.
Джон Кърби, съветник по комуникациите в областта на националната сигурност на Белия дом, заяви, че ефективността на групата от над 50 държави, координиращи доставките на оръжие за Украйна, е успешна, защото се ръководи от САЩ.
Ядрото на групировката "Рамщайн" включва НАТО, членове на Европейския съюз и индо-тихоокеански партньори като Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия. Но някои участници се въздържат от официално признаване на участието си, разпъвайки внимателно отношенията между подкрепата за Украйна и запазването на връзките с Русия.
"Това, което ги събра, беше американското лидерство, това, което ги държи заедно, е американското лидерство", заяви Кърби в разговор с репортери в сряда.
Но Столтенберг се опира на предложенията и вероятно ще разчита на репутацията си на дългогодишен лидер на НАТО, за да помогне за постигането на консенсус до срещата на върха през юли.
Столтенберг, бивш министър-председател на Норвегия, ръководи НАТО през тревожните години на атаките на Тръмп срещу алианса и на френския президент Еманюел Макрон, който го обяви за "мозъчно мъртъв" през 2019 г.
През януари Столтенберг съсредоточи пътуването си до Вашингтон върху убеждаването на тълпа от поддръжници на Тръмп в значението на НАТО, като заяви пред аудитория в консервативния изследователски център Heritage Foundation, че НАТО е "добра сделка за САЩ", насърчавайки американските работни места, като разчита на американската военна производствена база, и че държавите членки са увеличили разходите си за отбрана и споделянето на тежестта.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: