Нахлуването на Украйна в района на Курск в Русия доведе до големи промени в динамиката на войната между двете страни и стимулира украинските войски и граждани. В същото време, както пише The Hill , тази стратегия не е нова - Израел предприе подобна стъпка във войната Йом Кипур от 1973 г.

Израелска стратегия

В тази война Израел първоначално беше губещият, изненадан от нахлуването както на Сирия, така и на Египет. След няколко дни Израел започна да се опомня и спря настъплението на нападателите, но беше необходима по-решителна стъпка, за да се обърне ходът на войната. Така е замислена стратегията за преминаване на Суецкия канал и пренасяне на битката в Египет.

Израелците нахлуха в Египет, изолираха египетската Трета армия и се затвориха в Суец, с египетската столица Кайро в полезрението си. Това промени хода на войната, тъй като двете суперсили, подкрепящи всяка страна - СССР, подкрепящ египтяните, и САЩ, подкрепящи израелците - и двете се загрижиха да не бъдат въвлечени в конфликта, така че призивите за примирие се засилиха.

Какво ще даде подобна стратегия на Украйна?

Според The ​​Hill украинската офанзива в Русия напомня ранните успехи, постигнати от израелците. 

„Москва е само на 300 мили от тези фронтови линии. Въпреки че малцина смятат, че руската столица действително ще бъде в опасност, нейната близост до бойните полета е обезпокоителна. За да промените хода на войната, може да е достатъчно да преместите битката по-дълбоко в Русия, както направиха израелците, пресича Суецкия канал и заплашва сърцето на египетската армия и нейните големи градове“, се казва в статията.

В същото време, пише изданието, Путин е в различна позиция от Ануар Садат, лидерът на Египет по това време. За Египет и Сирия договореният мир имаше смисъл, защото те бяха постигнали известен успех в нанасянето на критичен удар върху егото на Израел и обезкървяването на армията му.

Но за Путин такъв мир може да бъде неговото падение, ако той бъде тласнат на масата за преговори от успешна украинска офанзива, която завладява руска територия, която Москва не може да си върне, това ще подкопае атмосферата на непобедимост на Путин, чийто имидж вече пострада заради неговата проточила се война срещу Украйна“, пише The Hill.

Украинско нахлуване в района на Курск

„Гардиън“ пише, че Русия ще обмисли възможността за преговори само когато прецени, че Украйна е в състояние „да заплаши Москва и Санкт Петербург“.

Междувременно WSJ пише, че целта на Украйна в Курск се състои от три части: да се принуди Русия да изтегли войските си от Източна Украйна, да се прекъсне реториката на поражението на бойното поле и да се подобри позицията на Украйна преди евентуални мирни преговори, като и трите са вече е поне частично постигнато.