Премиерът има собствено виждане по определени въпроси. Президентът пък, като смята че те не са добри, реагира. Учудени сме, защото очаквахме, че президент и премиер ще имат добър синхрон. Това заяви политологът Слави Василев в ефира на NOVA.

"РСМ ще продължи да предизвиква конфликт между тях и нещата може да не се развият добре. Петков каза, че външна политика се сформира в МС, демек решава той. Неговата позиция е чрез прагматичен подход двустранните отношения да се подобрят, но това е за сметка на българската позиция", добави той.

Политологът напомни, че нито един премиер от 44-та година насам не си е позволил да пренебрегне българския интерес. 

"Двамата виждат българския интерес по различен начин. Със сигурност позицията на Радев е постоянна и защитава българския националния интерес", каза той.

И добави: "Позицията на Петков е в синхрон с интересите на САЩ, но това не значи, че логиката му е продукт на външни влияния. Той съвсем естествено вярва, че между двата народа трябва да има повече комуникация, но това не бива да е за сметка на българския интерес".

Колегата му доц. Иво Инджов от своя страна заяви: "Размяната на остри реплики и критики стана по-рано от очакваното. Но това разбива на пух и прах пропагандата, че "Продължаваме промяната" е президентски проект и партия, чрез която Радев ще се опита да управлява. Видя се, че няма нищо такова".

"Въпреки сблъсъка на гледни точки, се търсят две измерения на една позиция, защитаваща националния интерес. Националният интерес включва както защита на гражданските права и свободи и хората с българско съзнание в Македония и необходимостта те да са признати, така и бързо икономическо сближаване между двете страни", каза той.

И добави, че европейската интеграция трябва да стъпи на много ясна икономическа база, защото, ако Македония продължава да е затворена, може да се случат много неприятни неща. 

Малко след това Василев написа следното в личния си фейсбук профил:

"Сезонът на критиката към министър-председателя е отворен. Никой български премиер не си е позволявал да пренебрегне “македонския въпрос” от 1944г. насам.

Съветвам българския премиер да прочете малко история, като тази на полк. Каварналиев например, който хвърля два полка в сигурна смърт в битка срещу настъпващите гърци и англичани именно в Македония - днес на територията на Гърция, за да позволи на онова население, което днес се пише Македонско, да се спаси към вътрешността на България. И вие искате днес да кажем, че това не е било така?".