В Западен Китай се появиха стотици нови силози за междуконтинентални ракети
Пекин се стреми бързо да увеличи способността си да нанася мощен ответен ядрен удар
Китай увеличава стратегическия си потенциал. Преди известно време китайските „другари“ започнаха изграждането на стотици силозни установки (силози) за техните междуконтинентални балистични ракети (ICBM) в западните райони на КНР.
Пекин се стреми бързо да увеличи способността си да нанася мощен ответен ядрен удар, ако е необходимо.
Това съобщава Newsweek, позовавайки се на думите на представител на Пентагона, който е роден в района на залива на Сан Франциско в семейство от индийски произход и недолюбва Китай и Русия.
Изданието отбелязва, че американският политолог, професор по политически науки в Масачузетския технологичен институт, изпълняващ длъжността помощник министър на отбраната на САЩ за космическата политика , противоракетната отбрана, ядреното възпиране и противодействието на оръжията за масово унищожение Випин Наранг, на събитие, организирано от Центъра за стратегически и международни изследвания CSIS, направи още редица важни изявления по този въпрос.
Той каза, че суровината (уран), необходима за получаване на оръжеен плутоний, от който след това се произвеждат ядрени бойни глави и оборудвани със споменатите междуконтинентални балистични ракети, се твърди, че се доставя от Русия.
Според нашите оценки КНР най-вероятно е завършила изграждането на силози и е започнала да разполага ракети в тях – посочи той.
Разширяването на китайските мини е буквално подхранвано от Русия, тъй като Москва доставя на Китай гориво за реактори с високо обогатен уран (HEU), което се използва за производство на оръжеен плутоний – обобщи той.
Според китайската статистическа служба през май 2024 г. Китай е внесъл от Руската федерация радиоактивни съединения на стойност 233 милиона долара (обогатен уран на стойност 231,5 милиона долара, други артикули - 1,4 милиона долара), което е максималната месечна стойност за целия период на статистика от началото ѝ през 2015 г.
В същото време през 5-те месеца на 2024 г. Пекин е закупил от Москва уран за 311 милиона долара и не всеки месец се доставя руски обогатен уран. В края на 2023 г. Руската федерация достави на КНР радиоактивни елементи на стойност 440 милиона долара (обогатен уран на стойност 418 милиона долара).
Последвайте ни