Проектозаконът предвижда акциите, придобити по време на Приватизацията и съхраняващи се безплатно, да се преместят към инвестиционен посредник, където ще се плащат такси и ще се носи риск. Няма европейска норма, която да налага подобно преместване. Това заяви в предаването "Плюс-минус" по Нова телевизия председателят на АИКБ Васил Велев.

„За нас не са ясни аргументите за това действие. Тези акции не са предвидени хората да търгуват с тях, а да се съхраняват и да трупат дивиденти. Има други проблеми, които не се решават по този начин“, подчерта той.

Той обясни, че акциите на 2,5 милиона българи имат стойност по-голяма от номинала към този момент.

„Голямата част от акциите са инвестирани в други предприятия. Има такива, които получават ежегодно дивидент от тях. Според оценката на въздействието се смята, че 500 000 ще си преместят акциите или ще ги продадат, което ще е на загуба. 2 милиона няма да направят нищо и техните акции ще получат дялове на незнайно каква стойност, а ако не ги потърсят - ще ги загубят“, смята Васил Велев.

„В тази връзка апелирахме да има публичен регистър. Трябва да има безплатен и публичен достъп за наследниците на притежателите на акции. Всичко това ще помогне на хората да упражнят собствеността си. С отнемането на спящите акции не се решават проблеми. Трябва да има доброволност в този процес, в противен случай се нарушават правата на гражданите с масова конфискация. Някои от тях дори се заканват да съдят държавата“, коментира председателят на АИКБ.

„Ако някой иска да управлява спящите акции по-добре, трябва да предложи добър вариант или да има два фонда. От това ще спечелят хората, които управляват този фонд, останалите ще загубят. Трябва да има ясно разпределяне на тези активи“, посочи още Велев.