Очаква ни динамична 2024 година. Засега думата на годината ще е "Ротация". Президентът е пряко засегнат от конституционните промени, затова ги атакува. Остава един горчив привкус, че се правят промени за човека, конкретно, за Радев и дългото му управление на служебните кабинети. 

Това заяви политологът от агенция "Тренд" Димитър Ганев в ефира на БНТ. 

По думите на Ганев, държавният глава иска да се позиционира като единствената потентна алтернатива на сегашното управление

"Президентът в последните няколко месеца, от връчването на мандата на Денков, той се позиционира като ясна опозиция. Има последователна линия. Това, което иска да направи Радев, е това, което правеше в третия кабинет на Борисов. Виждайки, че парламентарната опозиция не е в най-добрата си форма, тя трудно би могла да бъде разчетена като реална алтернатива. Той би искал да влезе в ролята на подобен тип алтернатива. Да е най-легитимният глас срещу управлението", обясни Ганев. 

Според политолога от БСП и Възраждане в сегашния им вид не може да се очаква реална алтернатива, която да е предпочетена от мнозинството граждани. По думите му, "Възраждане" нямат потенциала да станат първа политическа сила, а ИТН вече имаха възможност да предложат алтернатива, времето им отмина. 

Когато се говори за реалната алтернатива, погледите са насочени към Радев, смята Ганев. 

"Това, което изглежда от страни, е, че освен, че Радев се опитва да се легитимира като алтернатива, той показва, че е и реален политически опонент", комнтира той.

Според експерта и самите конституционни промени, предприети от сегашното управление, са доста спорни. 

"Има няколко опции за министър председател. Оттам нататък има един неясен текст в промените, че кандидат премиерът предлага състав на МС. Този състав на МС от кой ще бъде направен - от президента или кандидат премиера. Представете си как заместник председателя на Сметната палата има кабинет в задния си джоб. Естествено, че кабинетът ще бъде съставен от президента", обясни той. 

"Тогава президентът ще си намери човек, който да управлява с неговия кабинет. Дали се ограничава възможността на президента да назначава служебен кабинет - не мисля. Ще се назначава през задния вход", добави Ганев. 

По думите му, всичко може да се обърка до ротацията, при тази политическа динамика.

"Ако някой си мисли, че всичко е фиксирано... Това е процедура, която обаче не се е случвала в България. В края на февруари ще се съберат Борисов, Петков, Василев, Пеевски и ще започне анализ и оценка на всеки един от министрите. 

Преди всичко да сме наясно с едно. Това, което ще се случи, ще е ново правителство. Най-вероятно с мандата на ГЕРБ. На тях ще им бъде връчен мандата, а и кандидат премиера е от тяхната политическа сила", прогнозира Ганев. 

"Едно за мен е сигурно. Първоначалната договорка, че ще се смени премиера, а съставът ще остане, ще бъде ревизирана. Ще има сериозен ремонт в кабинета. Това е по-скоро правилно. Според всички социологически проучвания, доверието в кабинета е на критично ниски нива. Говорим за 20, под 20 процента. 

Всяка една промяна, било то на върха или смяна на няколко министри, винаги би била глътка въздух, което ще им даде поне някакво време, в което доверието ще бъде малко по-високо", отсече политологът. 

Според него характера на кабинета ще бъде запазен -, а именно, с липса на политически лица. По-скоро ще има фигури с експертен характер. Оттам нататък обаче ще е въпрос на догадки и анализ, кой от новите министри ще е по-близък до определена политическа централа. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук