В момента сме в турболенцията на целия конфликт, трудно бихме могли да предположим. Твърди се още, че ще се налагат мерки и санкции. все още се плаща газа, но не знаем до кога. Ако се стигне до орязване на тези възможности, ситуацията ще стане много тежка за Цяла Европа, не само за България. 

Това заяви Ваня Григорова от КТ “Подкрепа” в ефира на БНТ, коментирай войната в Украйна и призива на президента на Украйна Европа да спре на 100% вноса на руски енергийни ресурси. 

"Зеленски казва това, което искат от ДБ, за което тя настоява от една седмица, а именно да спрем всякакъв внос на горива, като се предполага, че това ще доведе до болезнени, но кратки шокове в страната, И определено тези хора не си представят какво ще се случи с редовия граждани, ако се пристъпи към тази стъпка.

Това не само ще удари хората по бензиностанциите, ще дойде истинския шок. Те трябва да си представят това, че енергийната криза, имаше болници които не могат да отопляват стаите с пациентите. Представете си човек с двойна бронхопневмиония, която всъщност е студена. Те ще го доубият. Това се случваше в страната преди конфликта, каза още Ваня Григорова. 

"Ефектът от санкциите ще дойде малко по насетене. Това, което Зеленски призовава, е все едно, че да раздрусате масата. Вносът на руски газ е над 40%. Това означава изключване на цели системи. Ефектът е непредсказуем. МВФ излезе със същото становище.

По неприятното е , че вече започва едно изпреварващо покачване на цените от търговците на дребно. Колкото и да обвиняват младежкото ГЕРБ, това е опит за изпреварващо покачване, защото не се знае утре като се купува от складовете, на казва цена ще бъде купено. Балансът не е в наша полза. В русия литър бензин е 50 стотинки, тука е 3 лева", каза икономистът доц. Григор Сарийски от БАН. 

"Русия не произвежда нищо, което някой друг не произвежда. Алтернатива има, която може да е по скъпа и по бавна. Ембаргото за доставки на петрол, може да се въведе, когато има алтернатива, а тя ще е 20 - 30% по скъпа. Това не е само в България. Зелената сделка, те са прекрасни намерения, но технологично недостатъчно обезпечени.

Заради тях инвестициите в петрол и газ бяха подтиснати. което означава, че алтернативните доставчици ще трябва да сложат допълнителни пари, за да заместят Русия или да намалят техното тегло.  Да си представим , че горещата фаза свърши, но репутационните щети за Русия като агресор ще продължат много време. И сега големите фирми напускат, но как те ще се върнат там. Капиталът в Русия не е безкраен", каза на свой ред банкерът Левон Хампарцумян. 

Ако Путин има обществена поддръжка, нищо не може да го свали. Ако не го искат, със санкции ще стане по бързо. Но в някой ден дори и биологически ще се реши този проблем, каза още той  

"Не санкциите ще свалят Путин. Не мога да разбера защо проблемът се персонифицира. Русия не е Путин, тя има правителство, управленци. Решението не се взимат еднолично. Някои хора се държат като много учуден от това, което се случва.

Но това е планирано години назад. И не се планира от един човек. Това не е като да решиш да си изпържиш яйцата. Както стана ясно дори и бюджета на Русия през последните 3 години не сочи някакви драстични изменения, което означава, че е имало подготовка много преди тези 3 години", обясни Григорова. 

"Нашият проблем не е Русия, а какво ще се случи с нас. Ако някой смята, че прекъсването на вноса на горива от Русия няма да се отрази унищожитело върху обществото и икономиката, то той е много тежко хипнотизиран. В момента 30% от българите са енергийно бедни. Да се говори, че 30% увеличение няма да засегне никой, Хампарцумян, е цинично", каза още Григорова. 

 "Има начин да се помогне целево на тези хора. При една работеща администрация и разумни хора. И преди тази война, световните вериги за доставка започнаха да се пренастройват, ковида само засили ефекта. Европа ще трябва да преразгледа енергийните политики. Там споменаха , че би могло да се забави затварянето на ядрените централи. Зелените сделка печели избори, но не доставя енергия", каза Хампарцумян. 

Санкциите ще имат ефект и от двете страни. Но те ще ни провокират да почнем да мислим технологично, рационално в едно икономическо състезание с останалия цвят, каза още той. 

"Русия работи в санкции от 2015 година насам. Те граничиха глобалните вериги. Русия изгради една доста мощна система за защита. Продоволствието, горивата вече са осигурени. Трудно може да стресирате такъв човек. ще стреснете хората с яхтата. 30% са достатъчни да прехвърлят точката на пречупване и много предприятия ще бъдат изхвърлени от бизнеса. Пазарът ще намери баланс на доста по-висока цена, обясни Сарийски. 

Когато се казва дали санкциите може да сринат Путин, трябва да се има народопсихологията на руснаците. Санкциите няма да трогнат руснаците, убеден е Сарийски.