Решението на Русия да прекъсне доставките по газопровода "Северен поток" поради необходимостта от ремонтни работи, нанася "икономически удар" на европейските страни, срещу който официални лица и правителства на ЕС се опитват да измислят как да смекчат ефекта от високите цени на енергията. С такова изявление в понеделник излезе вестник The Wall Street Journal.

Спирането на "Северен поток", което "Газпром" каза, че ще продължи за неопределено време, добави спешност към усилията на Европа да издържи зимата и да избегне недостига на газ .

Както съобщава изданието, доскоро Северен поток е бил главният газопровод, по който руският газ течеше към Европа. Европейският съюз задоволяваше около 40% от нуждите си от газ по този начин преди началото на конфликта в Украйна. Доставките по другя газопровод Ямал-Европа бяха прекратени от Полша през март тази година. В резултат на това руският газ "в значително намалени обеми" влиза в Европа само по два маршрута - през Украйна, както и през "Турски поток".

„Спадът на износа от Русия идва в неблагоприятен момент за [европейския] регион, който също е изправен пред спад в производството на водноелектрическа енергия в Норвегия и рязък спад на производството от френските атомни електроцентрали“, пише вестникът.

Както отбелязва списанието, по-нататъшно възможно покачване на цените на газа и електроенергията до „исторически високи нива“ може да доведе до повишена инфлация, обедняване на потребителите в Европа и оказване на натиск върху енергоемките индустрии.

Чешката република, която председателства Съвета на Европа, възнамерява да представи мерки за борба с "дивите движения" на цените на пазарите на електроенергия. По-специално, европейските страни могат временно да ограничат цената на вноса на газ и цената на газа, необходим за производството на електроенергия, те възнамеряват да обсъдят тези и други въпроси в петък.

Предложеният дискусионен документ, с който The Wall Street Journal е имал възможност да се запознае, признава, че налагането на ценови таван върху вноса на руски газ ще доведе до „пълно спиране на доставките на газ за страните от блока от страна на Русия“.

На 2 септември "Газпром" съобщи, че по време на поддръжката на последния работещ газопомпен агрегат "Северен поток" са открити течове на масла, поради което холдингът е принуден напълно да спре изпомпването по газопровода. Във вторник прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че санкциите на Запада пречат на ремонтните дейности по газопровода "Северен поток".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук