WSJ: САЩ може да пожертват Европа, за да разрушат съюза между Москва и Пекин
Изданието отбелязва, че ситуацията в света като цяло става все по-напрегната поради засилването на авторитарните държави
Независимо кой ще спечели президентските избори през ноември, САЩ вероятно ще трябва да сключат голяма геополитическа сделка с Русия или Китай, за да избегнат въвлечането им в няколко големи войни наведнъж, отбелязва американският вестник The Wall Street Journal.
Изданието отбелязва, че ситуацията в света като цяло става все по-напрегната поради засилването на авторитарните държави, търсещи експанзия – не само Русия и Китай, но и Иран и Северна Корея. Предвид упадъка на западната военно-промишлена база и нежеланието на да се харчи значително повече за отбрана, САЩ признават неспособността си да се изправят срещу всички тях наведнъж, пише "Фокус".
"Ние вече сме въвлечени в две войни [като подкрепяме Украйна и Израел] и сега ни е трудно да доставяме боеприпаси и оборудване на нашите съюзници. Ако се включим в глобална война, ще ни е трудно да се справим с нашите противниците и способностите, с които разполагат", казва пенсионираният генерал Джак Кийн, бивш заместник-началник на щаба на американската армия.
Какъв е изходът от сложната ситуация
Един потенциален изход от ситуацията, който обмисля например претендентът на републиканците за президентския пост Доналд Тръмп, е опитът Вашингтон да се съсредоточи изцяло върху конфронтацията с Китай. Но за целта е необходимо да се разбие съюзът между Пекин и Москва – за сметка на Украйна и Европа.
"Едно от нещата, които Америка трябва да направи, от чисто американска стратегическа гледна точка, е да намери начин да сключи голяма сделка с Русия. Дали ще направим това или не, е труден въпрос, в зависимост от това къде са руските червени линии. Но принципно това ще означава нова архитектура за сигурност в Европа“, казва Сумантра Майтра, директор в "Американски институт за идеи“.
Досега демократите публично отхвърлят възможността за такова споразумение с Москва, включително и заради войната в Украйна, която превърна САЩ и Русия в антагонисти. Сред републиканците също има много противници на каквото и да е сближаване с Кремъл, пише WSJ.
Какво мислят повечето републиканци
Това е отношение, споделяно от много републиканци. Ако САЩ искат да запазят позицията си на глобален хегемон, те нямат друг избор, освен да продължат участието си във всички големи конфликти по света, казва сенаторът от Републиканската партия Джон Корнън.
"Нищо не се случва без американско лидерство. Независимо дали ни харесва или не, това е част от цената, която плащаме, за да бъдем водеща икономика и суперсила в света“, обяснява той.
Както отбелязва WSJ, най-сериозният риск от всеки опит за вбиване на клин между Русия и Китай за сметка на сигурността на Украйна и Европа е, че подобна промяна може да има обратен ефект, унищожавайки ценения актив на външната политика на Америка – нейната собствена мрежа от съюзи.
Последвайте ни
3 Коментара: