Съединените щати, Великобритания, Германия и Франция могат да станат участници в споразумението за сигурност на Украйна, пише The Wall Street Journal.

Изданието се позовава на Фабрис Потие, който е бил помощник на бившия генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.

Основно място в този списък, разбира се, заемат САЩ, които, според WSJ, могат да действат като основен гарант за сигурността на Украйна „с участието на членове на НАТО от страните от ЕС“.

Киев, наред с други неща, може да получи гаранции за предоставяне на оръжия и модерни технологии. 

След като Киев навлиза в решаваща фаза на войната с Русия, лидерите на САЩ и НАТО се обединяват около укрепването на отбраната на Украйна и се стремят да гарантират суверенното бъдеще на страната. Това е модел за сигурност, който западните лидери, включително президентът Байдън, сравниха с това, което Израел има сега, пише УНИАН.

The Wall Street Journal пише, че след няколко месеца война упоритата борба за Бахмут заема централно място. Но след като почти напълно разрушеният украински град попадна в ръцете на руската наемническа група "Вагнер" през уикенда, фокусът вече ще бъде поставен върху по-голямата задача: как да се превърне страната в крепост срещу руската агресия.

Полският президент Анджей Дуда заяви в интервю за The Wall Street Journal, че споразумение за сигурност в израелски стил за Украйна ще даде приоритет на доставките на оръжие и напредналите технологии.

Според западни служители, запознати с преговорите, това споразумение за сигурност ще бъде свързано с процеса на придвижване към бъдещото членство на Украйна в НАТО, но няма да доведе до действителен завой на Организацията на Северноатлантическия договор към какъвто и да е конфликт с Русия.

"Дискусията по този въпрос продължаваи в момента", каза Дуда, който е един от най-твърдите поддръжници на Украйна в усилията й да отблъсне руската инвазия.

Дуда не уточни какви оръжия или технологии могат да бъдат прехвърлени на Украйна съгласно споразумението, но Полша вече е доставила на Киев съветски самолети МиГ-29, наред с друга военна техника.

А миналата седмица Байдън каза на колегите си от Г-7, че САЩ ще подкрепят обучението на украински пилоти за пилотиране на изтребители F-16, което е важна стъпка към доставката на изтребители американско производство.

Руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко предупреди в събота, че изпращането на F-16 в Украйна ще ескалира конфликта.

"Виждаме, че западните страни продължават да се придържат към сценария на ескалация, който носи огромни рискове за тях", каза той.

Като се има предвид, че членството на Киев в НАТО може да не се реализира дори и след няколко години, поредица от обвързващи споразумения за сигурност ще бъдат начин незабавно да се помогне на украинските военни, докато се подготвят за очаквана контраофанзива, насочена към изтласкване на Русия от територията, за която претендираше, след като щурмува страната през 2022 г.

Импулс за сключването на споразумението за сигурност е желанието на Запада да увеличи подкрепата си за Киев, включително да предостави танкове, съвременни американски и германски системи за противовъздушна отбрана, както и да увеличи производството на снаряди и боеприпаси, необходими на фронтовата линия.

Байдън, който посети Полша през февруари, обсъди концепцията за израелския модел, каза Дуда. В момента тя набира скорост сред западните съюзници като част от дневния ред на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли.

Споразумение за сигурност, основано на предложение, известно като Киевско споразумение за сигурност, се очаква да бъде подписано след срещата на върха на НАТО, заявиха служители, запознати с преговорите.

Представител на американската администрация заяви, че обсъждането на израелския модел е възникнало като начин за справяне с основните опасения на Украйна за сигурността на фона на признанието, че тя скоро няма да получи членство в НАТО. Но дори и да се основава до голяма степен на модела за сигурност на Израел, каза официалният представител, контурите на споразумението за отбрана на Украйна остават променливи.

"Все още обсъждаме с Украйна, съюзници и партньори как ще изглежда моделът", каза американският представител.

Израел не е член на НАТО и САЩ не са длъжни да се притекат на помощ на страната по силата на договора. Но от десетилетия Израел има специални отношения със САЩ, тъй като е най-верният партньор на Вашингтон в Близкия изток, както и най-големият кумулативен получател на чуждестранна помощ от САЩ след Втората световна война.

Американската помощ за Израел в момента е очертана в 10-годишни споразумения, последното от които ангажира Вашингтон да предостави военна помощ в размер на 38 милиарда долара между 2019 и 2028 година.

Подобно споразумение с Украйна може да промени хода на сегашния й конфликт с Русия, казват западни представители.

"Днес Русия трябва да разбере, че Украйна е получила тези гаранции за сигурност и че те няма да изчезнат нито с времето, нито с умората на Запада", каза Дуда и подчерта, че това предложение няма да бъде свързано с никакъв мирен процес или преговори между Киев и Москва.

Кремъл заяви през 2021 г., че присъединяването на Украйна към НАТО ще бъде червена линия. Украйна не стана част от Алианса, но Русия така или иначе нахлу в страната.

Президентът Володимир Зеленски многократно е заявявал, че целта на Украйна е да си върне всички земи, завзети от Русия от 2014 г. насам, включително Крим. Той отхвърли идеята за прекратяване на огъня с аргумента, че всяка пауза във военните действия ще позволи на изтощените въоръжени сили на Москва да се прегрупират и да подготвят нови атаки в бъдеще.

Концепцията за израелския модел е разработена за първи път през септември от Андрий Йермак, главен помощник на Зеленски, и Андерс Фог Расмусен, бивш ръководител на НАТО, според хора, запознати с процеса. 

"Украйна се нуждае от оръжия и силни гаранции за сигурност", каза Йермак в изявление. Той добави, че въпросните гаранции трябва да останат в сила, докато страната му не се присъедини към НАТО.

Зеленски ще присъства на срещата на върха на НАТО в Литва, където се очаква алиансът да създаде нов орган, известен като Украински съвет на НАТО, който ще служи като врата към бъдещо членство, заявиха няколко европейски и натовски служители.

САЩ ще действат като основен гарант за споразуменията за сигурност с европейските членове на НАТО, каза Фабрис Потие, бивш политически ръководител на НАТО и помощник на Расмусен, който помогна за разработването на предложението и го представи на някои западни правителства.

Гаранции за сигурност за Украйна - последни новини

Официален Киев възнамерява да се присъедини към НАТО, за да получи ефективни гаранции за сигурност за ненападение в бъдеще, включително от Руската федерация. В момента Украйна не може да се присъедини към Алианса поради войната с Руската федерация, но прави всичко възможно да се присъедини към договора на Алианса, след като победи Русия. 

На 21 май 2023 г. президентът Володимир Зеленски призова лидерите на Групата на седемте да вземат решение за гаранции за сигурността на Украйна за срещата на върха на НАТО във Вилнюс.

Отбелязва се, че Украйна очаква да получи ясни сигнали за присъединяване към НАТО през юли. В крайна сметка Киев кандидатства за ускорено присъединяване към Алианса на 30 септември 2022 година.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук