Интервюто на Тъкър Карлсън с руския президент Владимир Путин в Москва трябваше да бъде голяма победа и за двамата. Това пише Уил Сомър за "Уолстрийт джърнъл".

За Путин това беше шанс да оправдае руската инвазия в Украйна пред съчувстващите американски консерватори, точно когато републиканците в Конгреса обмислят дали да одобрят пакет от помощ за Украйна. За Карлсън това беше възможност да засили своята релевантност, след като беше уволнен от "Фокс Нюз" миналата година - и в същото време да популяризира новото си медийно начинание.

Но много рекламираното интервю на Карлсън, записано във вторник и пуснато в четвъртък вечерта, се натъкна на проблем веднага щом беше публикувано. В опита си да оправдае инвазията, Путин прекара значителна част от интервюто, фокусиран върху досадно разказване на руската и украинската история, до такава степен, че Карлсън се раздразни и двама започнаха да се сблъскват.

Карлсън се обърна към спора във въведението си за интервюто.

„Путин говори много дълго време, вероятно половин час, за историята на Русия“, обясни бившата звезда на телевизионния праймтайм от място с изглед към Червения площад в Москва, докато около него валеше сняг. „Честно казано, ние си помислихме, че това е техника на флибустиране и го намерихме за досадно и го прекъснахме няколко пъти, а той отговори. Путин беше раздразнен от прекъсването.

Дългата версия на Путин за историята между двете държави, която отдавна е критикувана като ревизионистки претекст за война, се върна чак до 9 век, проверявайки имена като „княз Рюрик“ и „Княз Ярослав Мъдри” в опит да се аргументира, че украинците всъщност са руснаци.

Но този разхвърлян разказ изглежда малко вероятно да резонира сред консервативната аудитория на Карлсън в Съединените щати.

По-късно Карлсън каза, че разбира защо Путин има нужда да обсъжда толкова много история, но когато се опита да се намеси по време на интервюто, руският президент се раздразни.

„Попитах те в началото, ще имаме ли сериозен разговор или шоу?“, каза в един момент Путин. „Казахте сериозен разговор. Така че имайте търпение, моля“, добави той.

Във „Фокс Нюз“ Карлсън беше майстор на войнствените интервюта, като внимателно контролираше потока им с междуметия и дори подкопаваше събеседниците си, като хвърляше празен поглед на лицето си или палава усмивка. Но в Москва Карлсън беше страничен наблюдател в голяма част от собственото си интервю, като се намеси само за кратко. Той също така не попита руския президент за редица предизвикателни теми, от руските зверства в Украйна до атаките на Путин срещу вътрешната опозиция и несъгласие с политиката на Кремъл.

Споровете между Карлсън и Путин бяха изненада отчасти, защото двамата напоследък са съгласни по толкова много теми. Карлсън нарече Украйна недемократична „държава-клиент“, използвана за провокации срещу Русия - думи, които Путин повтаря толкова често, че републиканска група анти-Тръмп създаде вирусно видео през 2023 г., което съчетаваше реториката на Карлсън с тази на Путин.

Все пак разногласията на Карлсън с Путин относно самото интервю станаха ясни още преди видеото да бъде излъчено. По-рано тази седмица, в промоционален видеоклип за интервюто, Карлсън погрешно се представи като единствения западен репортер, който си е „направил труда“ да интервюира Путин. Това носеше със себе си инсинуация, умишлена или не, че Путин не е достатъчно важен, за да бъде интервюиран, което предизвика отпор от страна на говорител на Путин, който заяви, че президентът е получил „много“ искания за интервю.

Въпреки мимолетните си сблъсъци с Карлсън, Путин все пак използва интервюто, за да представи Русия като страна, действаща в самозащита, нападната от НАТО и ЦРУ. И докато по-голямата част от дискусията беше съсредоточена върху войната, Карлсън също предостави на Путин сцена, на която можеше се застъпи по големите интелектуални въпроси на нашето време.

В един от по-странните въпроси в интервюто Карлсън попита как един световен лидер може да изповядва християнството, докато нарежда извършването на насилие, само за да види руският президент да отхвърля въпроса, като възхвалява „моралните ценности“ на Русия. Карлсън също попита Путин кога смята, че ще появи една „империя, създадена от изкуствения интелект“ чрез самоосъзнати машини.

„Мисля, че Илон Мъск няма спиране. Той ще постъпи както намери за добре“, отговори Путин, имайки предвид милиардера и собственик на X, който приветства шоуто на Карлсън в своята платформа

В най-спорния момент от интервюто Карлсън притисна Путин да освободи Евън Гершкович, репортер на „Уолстрийт джърнъл“, който е задържан в Русия от почти година.

„Просто искам да ви попитам директно, без да навлизам в подробности за това или вашата версия за случилото се, дали, като знак за благоприличие, бихте желали да го пуснете при нас, за го върнем обратно в Съединените щати“, запита Карлсън.

Путин възрази, отбелязвайки, че Гершкович може да бъде освободен само като част от размяна на затворници.

Дори сред някои от съюзниците на Карлсън се усеща, че интервюто не е постигнало пълния си блясък. В X бившият съветник на Тръмп по националната сигурност Майкъл Флин, който през 2017 г. се призна за виновен, че е излъгал за собствените си контакти с руското правителство, заяви, че зрителите трябва да разберат, че Карлсън вероятно е бил подложен на преговори за условията на интервюто, съобщава БГНЕС.

„Сигурен съм, че ще чуем много критики постфактум“, написа Флин. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук