Над Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), крайъгълен камък на международната система за сигурност, надвисна екзистенциална заплаха, след като Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ. Освен това, очевидно е, че лидерите на НАТО не осъзнават мащабите на тази заплаха. Това се казва в анализ на „Ю ЕС нюз & уърлд рипорт“, цитиран от ИноСМИ и БГНЕС.
НАТО остава основа на международната сигурност, доколкото членовете на тази организация са дали обещание без каквито и да е условия да се защитават един друг в случай на нападение срещу един от тях. „Нападението срещу един от членовете – това е нападение срещу всички“, гласи Член 5 от договора за НАТО. В продължение на 45-те години Студена война това обвързващо споразумение означаваше, че САЩ с техния огромен военен и ядрен арсенал бяха длъжни да защитават Белгия, Дания и останалите членки на НАТО от военна агресия от страна на СССР.

Заплахата от мощен ответен удар от страна на САЩ не позволяваше на Москва да предприеме настъпление срещу Европа. Само че през последните осем години Кремъл се занимава именно с това. Русия нахлу в Грузия, незаконно анексира Крим и изпрати свои военни в Източна Украйна. Според редица съобщения през октомври Русия предислоцира свои ракети, способни да носят ядрени бойни глави, в Калининград – руския анклав в Прибалтика, разположен между членовете на НАТО Полша и Литва.

От 2000-та година НАТО провежда свои операции в Афганистан и Либия, само че през 2017 г. нейното внимание отново ще бъде съсредоточено върху Русия. Неотдавна алиансът започна да увеличава военния си потенциал в Централна Европа, за да предотврати агресия на Русия против източните страни от пакта. Владимир Путин беше, меко казано, недоволен от действията на администрацията на Обама. Но победа на изборите спечели Доналд Тръмп, който нарече НАТО „остаряла“. В своето интервю през юли за в. „Ню Йорк Таймс“ Тръмп заяви, че готовността на САЩ да защитават членове на НАТО, на първо място такива като бившите съветски републики Литва, Латвия и Естония зависи от размера на техните разходи за отбрана.

Макар Робърт Гейтс, който беше министър на отбраната в администрациите на Джордж Буш и Барак Обама, да призоваваше нашите съюзници да изпълняват своите задължения по отношение на пакта, той го правеше от позицията на дружбата. В същото време, изглежда, че Тръмп е готов да провокира разпадането на най-великия военен съюз в историята, в случай че ако на него не му се удаде да застави членовете да плащат повече. Владимир Путин трябва да е бил извън себе си от радост. Не е за чудене, че в Държавната дума се разразиха аплодисменти при новината за победа на Тръмп.

Да разгледаме такъв сценарий: Москва ще загуби 2017 г. за ухажване на администрацията на Тръмп и ще го помоли да пренасочи програмата за нарастване на военния потенциал на НАТО по източните граници на пакта. След това Путин ще помоли Тръмп да отмени санкциите срещу него и помощниците му сред олигарсите, които САЩ наказаха зареди присъединяването на Крим. Тръмп, който е възможно да има делови интереси в Русия, ще се съгласи. След това Путин ще се опита да провери доколко Тръмп е решителен.

В съответствие със сценария, вече изпробван в Крим, Кремъл ще изпрати свои агенти, например, в Латвия, за да проведат агитационна работа сред рускоезичните граждани (това са около 27% от населението на страната), след което ще последват поредица от малки сблъсъци. Путин ще заяви своето намерение да защити етническите руснаци, живеещи в Латвия, и ще изпрати там свои военни. Как ще реагира президента Тръмп? Латвия е член на НАТО, която Америка трябва да защитава по силата на Член 5. Ако Тръмп не се хвърли да защитава Латвия, отговорът ще бъде прост: НАТО вече няма да струва повече от този къс хартия, на който е бил написан договорът.

 След президентските избори в САЩ все още действащият президент Обама каза, че Тръмп е обещал – в частни разговори, разбира се – да изпълнява задълженията на САЩ пред членовете на алианса. Но отчитайки, че Тръмп майсторски променя своето мнение и нарушава обещанията, позор за всички нас, ако решим да повярваме на това и за минута. Засега не е ясно осъзнава ли ръководството на НАТО всички сериозни опасности, произтичащи от Тръмп. С изключение на статиите в „Гардиън“ и „Файненшъл таймс“, написани от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и бившият постоянен представител на САЩ Иво Даалдер, бяха предприети малко опити да бъде подчертана ключовата роля на САЩ в този важен съюз.

Възможно е генералният секретар сега да води активна задкулисна работа, само че се създава впечатлението, че НАТО иска да се възползва от градински маркуч за гасенето на мощен пожар. Тази организация трябва да проведе мащабна разяснителна кампания, за да гарантира, че администрацията на Тръмп ще изпълнява своите задължения пред алианса в продължение на целия четиригодишен мандат. Сега се появяват съобщения за това, че преходният екип се сблъсква с трудности при своите опити да открие истински специалисти по въпросите на националната сигурност. Това означава, че тези хора, които Тръмп ще назначи на външнополитически длъжности, могат да се окажат начинаещи, които не разбират същността и предназначението на този съюз. Именно поради това ключовите дипломатически приоритети на НАТО сега трябва да бъдат съсредоточени около разясняването на Белия дом на Тръмп ценностите на този съюз.

Източник: БГНЕС/Джим Аркедис, в. „Ю ЕС нюз & уърлд рипорт“