Шансът за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост минава през нова енергийна визия. Около тази теза се обединиха служебният премиер Гълъб Донев и енергийният министър Росен Христов по време на представянето на нова енергийна стратегия на България с хоризонт до 2053, предадоха от правителствената информационна служба.

"Основен приоритет е гарантиране на енергийната сигурност и запазване ролята на България като нетен износител в региона и балансьор. Същинският въпрос е как в условията на глобална криза и усложнена геополитика обстановка да отговорим на тези предизвикателства с нова визия", посочи Гълъб Донев.

Стратегията за развитие на енергетиката до 2053 включва развитие на ядрената енергетика като се има предвид наличието на 2 площадки за изграждане на 4 нови блока като 3 от тях ще са заместващи на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй".

И още - производството на 9 гигавата енергия от ВЕИ до 2030 - 7 гигавата от слънце и 2 гигавата от вятър; изграждане на ВЕЦ-ове по Дунав; плавно извеждане на въглищните мощности след 2030; отопление чрез геотермална централа; произвеждането на 1 гигават зелен водород до 2030, който да замести газа, развитие на ПАВЕЦ "Чаира", изграждане на подземен ПАВЕЦ.

"За да имаме шанс да предоговорим Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да представим алтернатива по зелената сделка. Трябва да определим дали ще развиваме ядрена енергетика или не. Това е стратегия, която поставя направленията и не влиза в детайли.

Миналата година сме изнесли 1 терават ток. Благодарение на въглищата ние не сме зависими толкова от газ и се справяме с кризата. Потреблението е около 35 теравата. България е третият износител на ток в Европа и тази тенденция ще се задържи и през следващите години.

Тенденцията за недостиг на електроенергия в региона ще продължи. Украйна от износител се превръща във вносител. Гърция от вносител иска да се превърне в износител като инвестира във ВЕИ-та. Нашата стратегия е била да си партнираме с всички съседи чрез пренос и балансиране.

Приоритетите са България да остане лидер в износа. Гарантираме приходи и енергийна независимост. Не бягаме от зелените цели на Европа за 55% декарбонизация.

Фокусираме се на справедлив преход в засегнатите региони. Благодаря и на синдикатите. Обсъждахме либерализацията за бита. Вървим по график да осигурим защита за енергийно бедните преди либерализацията на пазара", каза енергийният министър Росен Христов.