"Човекът и начинът му на живот са в основата на иновациите в яхтинга", казва Мерилин Мауър, редактор на онлайн изданието Futureyachts, пише profit.bg.

"Хората искат плавателен съд, който да им даде изживяване, който те не могат да получат другаде. Твърде дълго дизайнът беше копиране на това, което имат и на земята“, добавя тя.

Наред с технологиите, това, което ще определя уникалността на яхтите на бъдещето, са климатът, горивата, политическите нагласи и бързо променящите се икономически условия.

Дори да изглеждат малко странно и хаотично, те няма да бъдат еднакви за всички и ще се превърнат в катализатор за промяна.

Вижте как ще изглеждат някои от суперяхтите на бъдещето:

L'Amage

Концепцията е за 190 метра, създадена от Хамид Бекради от HBD Studios и от Кристоф Кухнер от Yacht Naval Architects в Хамбург. Идеята е създадат суперяхта във футуристичен стил, използвайки съвременните технологии.

В нея ще могат да се настанят 28 гости в 14 каюти, както и собственик на апартамент. Ще има капацитет и за 70 души екипаж. В основата е възможността за открито забавление – зона с шезлонги и бар и кът за сядане се простира покрай дансинг и инфинити басейн, който е защитен от вятъра.

Tomahawk 52

Една яхта, разглеждана като кораб, заради техническите й качества и като яхта заради комфорта си, Tomahawk 52 е изцяло проектиран от Columbus Yachts и дизайнерския му партньор Марко Касали.

Името идва от приликата на формата на носа с индианската брадва. Концепцията е да бъде разработена в дължини от 40 до 100 метра. Касали казва, че Tomahawk 52 е "яхта вътре в кораб", която балансира комфорта с изключителна сигурност.

Y-Club

Плаващият хотел? Това е идеята, която сега стои зад Y-Club, проект за клуб на хотел суперяхта, създаден от морския архитект Франк Неубелт. Целта е да се създаде флот от четири яхти, които ще бъдат менажирани от петзвездна хотелска верига.

100-метровата яхта ще бъде тестовата площадка. Следващите три се планират да бъдат с около 130 метра. Y-Club 100 ще има капацитет за 36 гости и 50 екипажа. Всички апартаменти разполагат със самостоятелни балкони, всекидневни, спални и отделни съблекални.

Project Norse

Тази яхта ще има възможност да стигне до двата полюса, като същевременно предлага максимална самоустойчивост и ще има минимално въздействие върху околната среда.

"Лодката ще бъде изключително здрава и ще използва платното като вторичен източник на енергия", обяснява дизайнерът Оливър Стейси.

Blue Coast Yacht Trimaran

По-бърза, по-лека и използваща по-малко гориво. Френските специалисти от Coste Design са автори на уникални мощен тримаран, предлагаща от 60, 80 и 100 метра платформи.

Яхтата съчетава бързото и ефективно изпълнение на тримаран с луксозно настаняване - тази структура дава възможност за създаването на голям салон и отлични гледки от панорамните прозорци.