Наричат го „първия универсален музей в арабския свят“ и е замислен, за да превърне Абу Даби в голям културен център, който да привлича посетители от цял свят.

Става дума за новия Лувър - първия в света, който носи същото име, като известния музей в Париж. В сградата се помещават произведения на изкуството и предмети, свързани с историята и религията, съобщава ВВС.

Той е „мост между цивилизации“, каза френският президент Еманюел Макрон, който присъства на откриването му в сряда.

Музеят, който Франция и Абу Даби строят от 2007 г., ще разполага с 600 творби в постоянната си изложба и още 300, които ще бъдат заети от Франция.

Музеят се строеше в последните десет години на остров Саадият, замислен от властите в Обединените арабски емирства като културен оазис. Това е първият открит музей на острова, но там се строи и музеят Гугенхайм Абу Даби.

Новият Лувър, проектиран от френския архитект Жан Нувел, напомня на Медина - стария център на арабски град. Сградата има внушителен купол, който е създаден така, че да филтрира светлина.

Куполът разполага със 7850 отвора, за да може светлината да се проектира на пода, имитирайки ефекта от палмово дърво под слънцето. „За мен голямата арабска архитектура е геометрия със светлина“, казва Нувел, цитиран на интернет страницата на музея.

Куполът е създаден от 7850 алуминиеви звезди, диаметърът му е 180 метра и тежи 7700 тона, а това е само покривът. Музеят е построен на сух док от 503 000 куб. м пясък.

По-късно заобикалящите го басейни били напълнени с вода за още по-голям ефект. Лувър Абу Даби разполага и със собствен яхт-клуб за частни яхти и пристан за водни таксита, които се очаква да бъдат пуснати скоро, пише CNN.

Нито една от 55-те зали на музея не прилича на другите.

Изложени са творби от цял свят – от европейски художници, като Ван Гог, Гоген и Пикасо, до американци, като Джеймс Абът МакНийл Уистлър и китайския художник Ай Вейвей. Музеят е обединил усилия и с арабски институции, които са предоставили 25 скъпоценни артефакти, отбелязва ВВС.

Сред тях са статуя на свинкс от VI век пр. Хр. и фреска, която представлява фигури от Корана.

Първоначалният бюджет за изграждането на музея беше 654 млн. долара и той трябваше да бъде завършен през 2012 г., но световната икономическа криза и сривът на цената на петрола не само забавиха откриването, но и повишиха общите разходи до 1.3 млрд. долара.

Музеят ще плаща стотици милиони долари на Франция за използването на името на Лувъра, както и за предоставените назаем произведения на изкуството.

Изграждането му беше съпътствано от противоречия заради безпокойството относно отношението към работниците, които го изграждаха. Но дори критиците определят сградата като „пленителен успех“.

Музеят ще отвори врати за публика утре, като всички билети на цена от 60 драхми, или 16.80 долара, са продадени. Очаква се той да привлича хора от цял свят точно като френския си побратим.

Експерти отбелязват, че Лувър Абу Даби може да даде стимул на пазара. Близкоизточният пазар на изкуството има апетит за съвременни творби и картини от XX век, но нищо повече от това.

Появата на институция от подобен калибър обаче ще позволи на колекционери и ентусиасти да получат по-дълбоко разбиране за историята на изкуството, а повишаването на репутацията на региона може да породи положителни последици - както за купувачите, така и за продавачите, пише CNN.