На 77 години е починал подполковник Станислав Петров – бивш руски военен, вероятно предотвратил ядрен конфликт между СССР и Запада в разгара на Студената война, съобщи BBC, цитиран от Вести бг. ТВ Звезда информира, че синът офицера е потвърдил кончината му. На 26 септември 1983 Петров е на смяна в руски център за засичане на ракетни нападения. Техническа грешка кара компютрите да му покажат, че по Съветският съюз са изстреляни американски ракети.

Изправен пред данните и задължителният протокол да уведоми незабавно началниците си за нападението, Петров взима едноличното решение да не направи това, а да съобщи за неизправност в системата.

Неговите действия са изключително смели, защото към този момент той не е имало как да знае, че отразени слънчеви лъчи са сметнати от съветски сателити за двигатели на междуконтинентални балистични ракети.
 

 

„Имах всички данни (предполагащи ракета атака). Ако бях изпратил доклада към висшестоящите, никой нямаше да го оспори”, заяви Петров в интервю за британската обществена медия през 2013 – 30 години след като вероятно е спасил света от ядрена война. 

При такъв доклад от Петров най-възможният сценарий би бил незабавен руски отговор на американската агресия. 

Съветският военен разбира, че е бил прав, едва след като в следващите минути не получава информация, че ракетите на САЩ са поразили цели в СССР.
 


 

„След 23 минути осъзнах, че нищо не е станало. Ако имаше истински удар, щях вече да знам за него. Беше голямо облекчение”, спомня си Петров.

Последвалите разследвания разкрили проблема със сателитите, довел до грешката.

Самата история на Петров е неизвестна на широкия свят до началото на това десетилетие. Той така и не получава голямо признание за постъпката си в забравения септемврийски ден през 1983.

Пенсионираният военен е починал в Москва още на 19 май т.г. Германският режисьор Карл Шумахер, автор на документален филм за Петров, разбрал за кончината му, след като се опитал да го поздрави по телефона за рождения му ден на 7 септември. 
 

 

 

Интересно е, че сходен сценарий, но от американска страна едва не довежда до ядрена война и през 1967. Тогава в Пентагона получават погрешна информация, че техни противоракетни радари са разрушени от СССР. При започнала вече процедура по излитане на бомбардировачи, натоварени с ядрени бойни глави, военните метереолози успяват навреме да съобщят, че причината за информацията е слънчево изригване, довело до проблем с радарите. 

Петров не е и единственият руски офицер, предотвратявал ядрена война. В разгара на Кубинската криза през 1962г. това прави и Василий Архипов. Командир на 3 съветски подводници в Карибско море, той отказва да се подчини на заповед на висшестоящ военен и да изстреля торпедота по американски кораби. Ескалацията на ситуацията и в този случай вероятно би довела до ядрена война между двете велики сили.