Popular Мechanics: Русия ще разработва своя свръхтежка космическа ракета
Далечният прицел е полетът до Луната след десетина години
Руските инженери отдавна мечтаеха да възстановят „Енергия”. Появи се шанс в началото на 2014 г., когато амбициозната програма за изследване на Луната трябваше да стане нова национална цел. Само след няколко седмици започна конфликтът в източна Украйна, падна курсът на рублата и дойдоха западните санкции. Кризата в руската космонавтика продължи.
Докато Русия се намираше в безтегловност, светът не стоя на едно място. Индия усвои значителен пазарен сегмент в световната космонавтика. Американската компания SpaceX разработи ракетата-носител от свръхтежък клас Falcon Heavy и планира да построи още по-голямата BFR. НАСА продължава разработката на своята свръхтежка ракета SLS. Китай също проявява все по-голям интерес към големите ракети.
В тази ситуация Кремъл реши, че е настанало време да преразгледа своите „големи ракетни амбиции”, за да спре нарастващото изоставане и да участва в космическата надпревара. Този „смел и скъпоструващ” ход на Путин идва обаче в не най-успешния период на руската космическа програма с дългата поредица от несполуки и многогодишни забавяния на проектите. Строителството на свръх тежката ракета е спорен начин да се реши проблемът.
Проектът несъмнено би оживил проблемния отрасъл, но неговата прибързаност не дава гаранция за успешен завършек дори с отчитане на големия опит на Русия в усвояването на космоса.
Стратегията предвижда постепенно претворяването на мечтата в живота. Първо, към 2022 г. трябва да бъде разработена ракета-носител среден клас „Союз-5” с използване на готови двигатели. След това ще бъдат обединени няколко степени на „Союз-5”, за да се сформира основата на ракетата. Ако всичко върви по план, свръхтежката ракета трябва да бъде създадена приблизително към 2029 г.
Очаква се ракетата да извежда 90 тона в орбита около Земята и най-малко 20 тона на лунна орбита. По публични данни, SLS на НАСА ще може да изведе до 70 тона, а ако бъде подобрена, ще може да се разчита на 130 тона.
Авторът на публикацията Анатоли Зак резонно пита какво ще прави Русия с това „чудовище”. Според него, ракетата ще е твърде голяма, за да изпълнява търговски или военни функции, затова без амбициозен и скъпо струващ полет на човек в космоса тя може да сподели съдбата на своите съветски предшественици.
Сега обаче руските инженери се занимават с проектиране на лунна база, а международното сътрудничество може да помогне да се разпределят разходите между партньорите.
Очаква се, че новата ракета ще кацне на лунната повърхност около 2030 г., съобщава Popular Мechanics.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: