Уникален феномен: Реката, която променя посоката на течението си (ВИДЕО)
Цялата тази територия се променя до преобразяване по време на азиатските мусони. Тук се наблюдава и уникален феномен, при който при наводненията на дъждовния период, когато езерото се препълни, река Тонле Сап променя посоката на своето течение и обръща течението си обратно към Меконг.
Езерото Тонле Сап варира като размер, площ и обем вода през годината. Заема около 2500 км 2 и е с дължина от 160 км в края на сухия сезон, докато в края на април достига площ до 16 000 км 2 и дължина от 250 км.
Като една от световните най-разнообразни и продуктивни екосистеми в региона Тонле Сап винаги е било от изключителна важност за осигуряване на храна в Камбоджа. Езерото е било в състояние да поддържа цивилизацията на Ангкор, най-големият комплекс и прединдустриално селище в световната история.
Състоянието на езерото засяга поминъка на голям брой от преобладаващото селско население на Камбоджа и до днес.
Като най-голямото сладководно езеро в Югоизточна Азия, което е част от изключително голямо разнообразие от взаимосвързани еко-региони с висока степен на биоразнообразие е обявено от ЮНЕСКО за биосферен резерват през 1997 г.
Тонле Сап е не само най-голямото сладководно езеро в Югоизточна Азия, но и един от най-богатите вътрешни риболовни райони в света.
Поясът от сладководни мангрови гори край водите на езерото Тонле Сап е известен като "наводнената гора".
Рибарите използват всички части на рибата за свои нужди, а също и за печалба.
Отстранените глави на рибите се сушат на слънце, и се превръща в тор за продан. Чрез варене на рибната мазнината, рибарите си произвеждат сапун, чрез бартер те обменят риба за ориз.
Риболовната индустрия в Камбоджа е в силна връзка с религията, изповядвана в страната, а именно будизма. Заради моралните последици от вземането на живот, будистите ограничават риболова до количеството, необходимо, за да изхранването на семейството. Освен това, за още по-голямо намаляване на вината, рибарите всъщност не убиват рибата; вместо това те чакат тя да умре по естествен път, когато се извади от водата. Дори и след тези мерки, след риболовния сезон рибарите ходят за пречистване в пагодите.
Последвайте ни
0 Коментара: