Олимпийската шампионка на троен скок Тереза Маринова е родена на 5 септември 1977 г. в Плевен. На 18 години става европейска шампионка за девойки, а на 19 вече е световен първенец и рекордьор. Големите й успехи при жените са световна титла в зала и бронзов медал на открито през 2001 г., евротитла в зала (2002) и бронз на открито (1998). Върхът в кариерата й е титлата от олимпийските игри в Сидни’ 2000. Тереза спря да се състезава през 2008 г. заради травма на ахилеса. Сега има своя детска школа по лека атлетика, същевременно е преподавател в Националната спортна академия. През февруари 2017 г. защити дисертация на тема „Управление и реализация на спортната форма в тройния скок за жени”. Голямата шампионка роди и две деца – Дарина (6 г.) и Калин (4). В навечерието на грипния сезон Тереза Маринова стана лице на образователната кампания „Открито за ваксините”. Ето какво сподели тя по този повод в новия брой на в. „Доктор”, който вече е на пазара.
- Тереза, какво те мотивира да станеш посланик на кампанията „Открито за ваксините”?
- Много е лесно да станеш посланик на кампания, в която силно вярваш. Аз съм убедена, че чрез ваксините предотвратяваме заболяванията и последствията, които биха нанесли на нашия организъм. Убедена съм, че ваксините спасяват човешки животи.
На моите деца са поставени абсолютно всички ваксини, включително и тези, които не са задължителни. Надявам се повечето майки да се грижат за децата си като мене.

- Кой ти отвори очите за ползата от ваксините – личният лекар или някой друг?
- За съжаление не личният лекар ме спечели за ваксините, а изискванията на спортната ми кариера. Като професионален спортист трябваше да полагам много грижи за здравето си. Години наред трябваше да се пазя през зимата, за да тренирам пълноценно и да не боледувам от грип. През зимния сезон ние, атлетите, имаме едно важно състезание – европейско или световно първенство, което не трябва да пропускаме или да не бъдем в добра кондиция на първенството.

Противно на представите на хората за професионалните спортисти, че не боледуваме, тъй като полагаме непрекъснато грижи за себе си, храним се правилно, спазваме режим на натоварване и почивка, тренираме ежедневно телата си, не е така. Всъщност, когато се намираме във висока спортна форма, най-лесно се разболяваме. Точно затова реших да си поставя противогрипна ваксина. Резултатът беше чудесен – ваксината ми подейства и наистина не боледувах тази зима. След това нямаше година, в която да не се ваксинирам срещу грип. Освен тази имам и доста други ваксини.



- Като майка на две дечица как се грижиш за тяхното здраве?
- Моите деца имат и тези ваксини, които не са задължителни, а само препоръчителни. Една от тях е ваксината против ротавируси, която се поставя в началния период от израстването на децата, и наистина не са се разболявали от ротавирусни инфекции.
За здравето на децата си следвам препоръките на нашия педиатър. С тях не експериментирам по никакъв начин. Отворена съм към ваксините, защото виждам ползата от тях.

Много хора забравят, че тъкмо благодарение на ваксините повечето от тежките заразни болести почти са изчезнали. В България не се открива детски паралич (полиомиелит) и това е благодарение на ваксина. В крайна сметка ваксинирането е въпрос на личен избор. Аз се ваксинирам, защото искам да съм здрава и защото искам да предпазя децата си. Работя в среда, в която се срещам с много хора, и рискът да се заразя, например с грипен вирус, е много голям. След това може да пренеса заболяването и на моите деца. Затова смятам, че ваксинацията е избор на разумните хора.

- Какви лекарства даваш на децата и на своя глава ли го правиш?
- Не. Със здравето шега не бива. Никога не им давам лекарства на своя глава. Дори на себе си не позволявам самолечение, защото то може да е опасно. Неправилното лечение води до усложнения и процесът на оздравяването след това ще е много по-бавен. Така че съветвам всички хора, когато имат неразположение, да се обръщат към компетентни лица.

- Даваш ли витамини на децата?
- Да. Понякога правим и имуностимулация, но всичко е съгласувано с педиатъра на децата ми.   

- Тереза, как успя след две раждания да си в тази чудесна форма?
- Защото животът ми е много динамичен. Постоянно съм „на педали”. Тренирам и деца, постоянно съм с тях на стадиона. Покрай тях съм в постоянно движение. Показвам им най-различни упражнения, понякога тренирам с тях, понякога се и състезавам с тях. Междувременно защитих докторска степен в Националната спортна академия. Преподавателската дейност е новият път, който съм избрала.


Тереза получава диплом за доктор на науките от ректора на НСА проф. Пенчо Гешев

- Какво правиш ежедневно за своето здраве, за да бъдеш в добра кондиция?
- Първо, съм педантична в превенцията. Опитвам се при всеки сигнал на моето тяло веднага да отреагирам. И като спортист, който познава много добре тялото си, съумявам да стопирам евентуално заболяване.

- Пиеш ли лекарства за нещо?
- Почти не пия лекарства. Един или два пъти в годината ми се налага да приемам най-обикновени хапчета за главоболие. Докато се състезавах, съм пила изключително много витамини и хранителни добавки. Но тогава организмът ми имаше нужда от тях. Сега почти не пия хранителни добавки.


Тереза със златния олимпийски медал от Сидни

- Спортът помага ли за здравето?
- Движението е много полезно. Добрата двигателна активност ме спасява от напрежението, от стреса, а те са в основата на повечето заболявания на нашето време.

- Обаждат ли се травмите, останали от спортната ти кариера?
- Имам изключително много травми от тройния скок. За радост нито една не се обажда сега, дори когато се подлагам на сравнително тежки тренировки за човек, който не се състезава вече. Наскоро участвах в щафетен маратон, на който бягах пет километра и дадох доста добро време. Дори и след това приключение нямах оплаквания от стари травми. Да полагаш грижи за здравето си е нужно съвсем малко време, но пък след това си спестяваш много неприятности и много пропуснати хубави моменти. Вместо да лежиш в леглото болен, може да си някъде с децата и да им се радваш. Затова смело мога да кажа: „Ваксинирайте се, спазвайте някаква превенция, така наистина се грижите за здравето си и тази грижа ще ви се отблагодари”.
 
_____________________________________________________________________________________________________________

Направиха ми пет операции
 
През кариерата си на атлетка ми направиха пет операции и всичките бяха извършени във Финландия при проф. Юки Толикура. Имам операции на латералното сухожилие, на връзките на глезена, на една костица на стъпалото и на ахилеса. Отказах се от спорта след втората операция на ахилеса. Това сухожилие наистина се оказа моята „ахилесова пета”. И двата пъти имах частично разкъсване на ахилеса. Казват, че по-добрият вариант е да имам пълно разкъсване, за да се възстанови по-бързо. Но така ми е било писано. Тройният скок, особено за жените, е доста тежка дисциплина и почти няма състезателка, която да е останала без травми. Професионалният спорт не е за здраве. Но ми направиха добро лечение и сега нямам проблем. Хирургът ми каза: “Когато спреш със спорта, няма да имаш никакви болки”. Не вярвах, но наистина се оказа така. 


Интервю на Мара КАЛЧЕВА, в. "ДОКТОР"