Една от най-древните професии отбелязва днес своя празник
Освен злато египтяните носели и скъпоценни камъни. Според египетските вярвания всеки от тях имал определени мистични сили, които се прехвърляли на собственика. Символи като свещения египетски скарабей също формирали важна част от бижутата и се смятало, че те носят определена магия.
В антична Гърция и Древен Рим бижутата често са създавани, за да символизират легенди и богове и по-късно популярни културни убеждения. През това време техниките в металообработването еволюират и детайлите стават по-сложни и деликатни. За разлика от Египет гръцката и римската култури не смятат, че скъпоценните камъни притежават мистични сили.
В Древна Гърция били популярни мъниста с формата на миди, цветя и бръмбари. До 300 г. пр.н.е. гърците правили много цветни бижута, като използвали смарагди, гранат, аметист и перли. Този период е известен за създаването на т. нар. Cameo. То представлявало парче камък с издълбан на него портрет на лидер или бог.
Рим бил добре развиващ се център за ранното златарство. Бижутата, които правели римляните, били без конкуренция до Ренесанса в Европа. Те създавали много модели за колиета, гривни и обеци, както и висулки, които били кухи и можели да бъдат напълнени с парфюм. Преди 2000 години римляните са използвали сапфири от Шри Ланка, изумруд, гранат, кехлибар и индийски кристали, както и диаманти
Последвайте ни
0 Коментара: