Чудо на технологиите в Пловдив! Модерна джаджа учи третокласници да програмират
Третокласници успяха да накарат малка електронна платка за изпише светещ надпис с името им, а щом го разклатят, да покаже предупреждението: „Don’t Shаkе!”. Хлапак успя да го програмира за нула време, даже да го поздрави с "Hello, Аtanas!”, а Божо заложи буквата му да „пробяга” по екрана от светодиоди, пише "Марица".
В пловдивското СУ „Христо Г. Данов” 3-б клас направи демонстрация как може да се създаде елементарна програма с устройство наречено Micro:bit, а на открития урок дойдоха кметът Иван Тотев, заместникът му по образованието Стефан Стоянов и шефката на Британския съвет у нас Любов Костова. В рамките на съвместен проект на двете институции са закупени 350 устройства и всички основни училища в Пловдив били поканени да се включат. Откликнали 13 и 40 преподаватели от тях вече са минали обучение под ръководството на британски експерти, за да могат да преподават препрограмиране в начален курс, използвайки устройствата.
С каква лекота се случва това вчера демонстрира учителят по компютърно моделиране Георги Трайков. След като децата успяха с няколко последователни действия да създадат програма и да накарат чипа да изпише името им, учителят усложни заданието - да се изпрати съобщение от един микробит на друг.
През цялото време бялата дъска беше като екран на компютър, на който Трайков показваше всяка следваща стъпка от алгоритъма. На компютрите пред себе си децата го следваха.
Първо учителят ги попита дали знаят какво е радио. Машина за музика и новини, веднага отвърна класът. А радиовълни? "Нещо, което не виждаме. Сега с радиовълни ще прехвърля едно съобщение от моя микробит към вашия", обяви Трайков. Хлапетата изпълниха указанието му как да стигнат до сигнала и да го отключат, преместиха с мишката няколко "блокчета" на екрана, свързаха се в мрежа. После отстраниха батерията на платката, за да запишат програмата, включиха устройството в юесбито на компютъра. И скоро най-бързият прочете посланието: „Трети клас са супер!”. Искате ли още нещо, попита преподавателят и някой се обади: „Шестици!”. По същия начин учителят прати второ съобщение с текст: „Всички имате шестици!”.
„Това на практика е една платка, на която се пишат различни програми и която може да се свързва с различни периферни устройства. Платка като от мобилен телефон, само дето никой няма да си го разглоби, за да я видят децата. Малките са много напред с технологиите, свикнаха да работят с нея и учениците от долните класове даже вникват по-бързо от по-големите", каза директорката на СУ „Христо Г. Данов” Гергана Аврамова. В момента децата учат приложението и как да създават програми с устройството. То обаче може да прави и много по-сложни неща. В момента с него работят във 2., 3., 9. и 10. клас, но с различни задачи. Идеята обаче е микробит да не се ползва в часовете по информатика, а в занятията по всички други предмети, като вкара нов елемент.
„Много дълго време търсихме правилната програма за основи на програмирането. Тази най-много пасва на нуждите на децата”, обясни зам.-кметът Стефан Стоянов. „Нека минем още няколко месеца да видим как работи програмата и ще мислим за разширяване на програмата в още учебни заведения и за нови устройства. Но тази програма не е насочена към модернизиране на кабинетите по компютърни технологии, с тези устройства може да работи всеки учител в часа по всеки предмет. Толкова лесно и интуитивно е направено, че за няколко часа можеш да се научиш как става”, каза още той.
Това трябва да влезе във всички училища в Пловдив, настоя пък кметът Иван Тотев. „С подобни микропроцесори по мое време за първи път имахме възможност да се срещнем в първи курс на университета. Днес технологиите са толкова напреднали, че ги ползват децата в трети клас. Виждаме микропроцесор с интересни блок схеми и използване на Java. Устройството има блутут и възможност за предаване на радиосигнал. Всичко е свързано с играта. Това дава умения, които после могат да бъдат развити във всяка посока. Едно дете, което започне да се занимава с програмиране в трети клас, след 2 г. ще мине на реално програмиране, защото са заложени всички функции, в една реална среда, по един много детски начин”, коментира градоначалникът.
Последвайте ни
0 Коментара: