20% от работещите ще бъдат заменени от роботи до 2030 г.
Българското председателство организира дискусия за бъдещето на труда
При подобно динамично развитие на пазара на труда способността на работодателите и правителствата да разработват адекватни политики и мерки, за да отговорят на новите предизвикателства и да се възползват от възникващите възможности, ще стават все по-важни.
Наред с дигитализацията и бурното развитие на информационните технологии демографските и климатичните промени също са в основата на новата социална реалност, пред която са изправени обществата в Европа. Застаряването на населението поради повишената продължителност на живота заедно с по-ниските нива на плодовитост бързо се превръща в грижа за почти всички страни, а не само за индустриализираните икономики. Делът на възрастните хора се увеличава, а децата и младите хора намаляват. Според данни на ООН към момента 13% от световното население е на 60 или повече години. До 2050 г. този дял ще бъде над 25% на всички континенти, с изключение на Африка.
Застаряването на населението засяга пряко функционирането на пазара на труда, пенсионната, здравната, социалната и образователната система. Това потвърждава необходимостта от разработване на комплексни мерки за адаптиране на публичния сектор към новите реалности и за осигуряване на по-добри условия за включване на възрастното население в обществения и икономическия живот.
Отговор на изброените предизвикателства ще се опитат да дадат участниците в международната конференция „Бъдещето на труда“, която ще се проведе на 21 и 22 март в София. Темата е сред приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС . По време на дискусията ще се обсъждат въпросите: кои ще са знанията и уменията за работните места в следващите десетилетия, кои са основните предизвикателства, свързани със застаряването на работната сила, как да се насърчи по-дългият трудов живот и да се улесни трансферът на опит и знания между поколенията. Ще се обсъждат и възможностите за подобряване на политиките в областта на образованието, обучението и преквалификацията за по-добро съответствие на новите умения с нуждите на пазара на труда. Сред темите за дискусия ще е и адаптирането на системите за социална сигурност към новите форми на заетост.
В конференцията ще участват около 150 представители на международни институции, социални партньори, организации на гражданското общество и политици от Европейския съюз, Европейското икономическо пространство, Западните Балкани. Дебатите и резултатите от конференцията ще бъдат включени в проекта на заключения на Съвета на ЕС.
Последвайте ни